Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на родопския карст възвръща мястото си сред 100-те национални обекта

| обновено на 14.10.24 в 12:44
Снимка: Музей на родопския карст/ Фейсбук

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в Чепеларе, който наскоро бе включен в престижния списък на 100-те национални туристически обекта.

Музеят има дълга и богата история, основан през 1980 година на базата на музейната сбирка по пещерно дело, създадена през 1968 година от учителя Димитър Райчев. Тази сбирка поставя основите на колекцията, която днес е изключително разнообразна и обхваща както живата, така и неживата природа на Родопите.

Директорът на музея, Марин Господинов, сподели в ефира на Terra Култура, че от април тази година Музеят на родопския карст отново е част от 100-те национални туристически обекта на България. Той поясни, че музеят е бил в този престижен списък преди 30 години, но по една или друга причина е бил изключен. "За радост, отново сме в този списък", сподели той.

Господинов също така разказа за значителната реконструкция, която музеят претърпял през 2019 година. След обновяването, той вече разполага с модерна визия, която със сигурност ще впечатли посетителите, които не са го посещавали от дълго време или не са идвали изобщо. Той отбеляза, че дългогодишната работа на поколения чепеларски пещерняци е довела до натрупването на огромен брой артефакти, което прави експозицията уникална за региона.

С колекция, включваща около 4700 експоната, той предлага богато съдържание, свързано с пещерите и карстовите образувания на Родопите. Експозицията е разделена на няколко основни отдела, сред които геология, минералогия, биосферология, палеонтология, пещерна археология, пещерна екология и още. Всеки отдел разкрива различни аспекти на природата и културната история на региона, свързани с пещерите и карста.

Един от най-интересните експонати е корунт, или рубин, вграден в мрамор – рядък и впечатляващ минерал, който предизвиква интереса на посетителите. Носи името "Музей на Родопския карст", тъй като по-голямата част от материалите в него са събрани от района на Родопите, подчертавайки значението на тази уникална планина за българската природна и културна история.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Фейсйбук 
По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени