Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на европейските цени на възобновяемата енергия през третото тримесечие

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейските споразумения за закупуване на зелена електроенергия са поевтинели с 12,4% през третото тримесечие в сравнение със същото време на 2023 г., посочи в четвъртък платформата за проследяване на цените LevelTen, предаде Ройтерс.

Платформата цитира фактори, включително спад на инфлацията и нестабилността на пазара след пандемията от Covid-19 и след енергийната криза от 2022 г.

"С настоящите относително стабилни пазарни условия, би било разумно за купувачите да навлязат скоро на пазара, за да осигурят сделките, от които се нуждаят", се казва в тримесечния отчет на LevelTen.

"Разнообразието от възможности за закупуване, достъпни за потенциални купувачи на споразумения за закупуване на електроенергия (PPA), вероятно никога не е било по-голямо“, се посочва още в него.

PPA са дългосрочни споразумения между корпоративни потребители на електроенергия и разработчици на слънчеви и вятърни проекти. Те са гаранции за доставките за доставчици, изправени пред изпълнение на регулаторното изискване на Европейския съюз поне 42,5% от електроенергията да идва от възобновяеми източници до 2030 г.

За предприемачите PPA гарантират поток от приходи, което улеснява организирането на финансиране.

Въздействието на по-евтините сделки за обикновените домакински потребители е неясно, въпреки че политиците посочват, че увеличената зелена енергия в крайна сметка ще намали разходите.

LevelTen каза, че третото тримесечие е бил белязано от голяма разлика между регионите, с разширяване на проекти в Централна и Източна Европа, както и подем на слънчеви проекти в Ирландия.

Проблемите с веригата за доставки и инфлацията възпрепятстваха сектора на вятърна енергия, като Белгия, Франция, Гърция, Ирландия, Италия и Португалия не допринесоха за цените през третото тримесечие за индекса, определян от LevelTen.

25% най-конкурентни PPA цени за новопостроени мощности през юли до септември в 22 европейски страни в осреднения пазарен индекс спаднаха до 76,17 евро за мегаватчас (MWh) от 86,94 евро година по-рано, като са намалели и с 1,3% от 77,21 евро през второто тримесечие на 2024 г., посочват от платформата.

В смесения индекс за вятърна и слънчева енергия, слънчевата енергия показа повишение от 1,3% на тримесечие, което LevelTen приписва на по-високите цени в Унгария и Италия и наскоро добавените в Ирландия цени.

В последния доклад на LevelTen се посочва, че по-ниските лихви трябва да улеснят финансирането на проекти за възобновяеми енергийни източници и че апетитът за развитие също е бил засилен от признаци на положителна политическа воля във Великобритания и търговете на германското правителство за вятърни мощности.

Цитиран срок на европейските споразумения за закупуване на зелена електроенергия е 11 години, като цените се уреждат спрямо пазарните цени на едро за ден напред на всеки час, отбелязва Ройтерс.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна