Със 70 на сто са спаднали опитите за нелегална миграция у нас спрямо миналата година - това каза на влизане в Европейския съвет премиерът Главчев. Миграцията е сред основните теми, които ще разискват на днешното си заседание европейските лидери в Брюксел.
Премиерът Главчев увери, че българските интереси по въпроса за миграцията ще бъдат категорично защитени и още:
"Смятам и да се похваля със 70% намаляване на опитите за нелегална миграция в сравнение с 2023 г. и едновременно с това с трикратно увеличение на задържаните. Мисля, че това ще бъде отчетено от колегите от Европейския съвет".
Попитан от БНР дали преговаряме с Турция за изнесен център за нелегални мигранти, той отговори:
"Все още не сме започнали такива преговори, но те достатъчно добре пазят от наплив на мигранти. Основният център всъщност е в Турция, знаем колко милиони мигранти има, така че няма нужда от допълнителни преговори. Според мен достатъчно добро ни е сътрудничеството с Република Турция".
Премиерът отказа да коментира дали това е знак, че може да падне австрийското вето за Шенген. Той отговори, че предпочита на този етап да не казва нищо, "за да не развали работата от суеверие". На въпрос на БНР дали това значи, че може да очакваме новини до края на деня, той отговори:
"Не, до края на деня не можем да очакваме новини. Знаете, че стандартно това може да се очаква през декември, когато е следващата среща на вътрешните министри, но може и по-рано".
Румъния също иска да се включи в коридор 8, за който късно снощи България и Северна Македония се разбраха да продължат изграждането:
"Това е много важен за изграждане коридор и показателно за това е и включването на Румъния".
На въпрос за т.нар. План за победа на украинския президент Зеленски, който той лично ще представи пред лидерите, премиерът отговори:
"Бих го нарекъл "формула за мир"…Тепърва ще я обсъждаме. Позицията ни не е променена..., нито на йота няма да отстъпя от решението на Народното събрание".
Според гръцкия премиер Кириакос Мицотакис това, което липсва от европейската стратегия, е ефективна политика на репатриране.
Той припомни, че по силата на споразумението между ЕС и Турция от 2016 г. депортации на мигранти могат да бъдат извършвани и към Турция.