Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставраторите на варненския музей работят без необходимата лаборатория


Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват реставрационната дейност на няколко различни места, вкл. един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква община Варна да предложи подходящ за дейността общински имот. Това алармира днес ръководството на РИМ-Варна. Проблемът възниква през 2008 г., когато с решение на Министерство на културата къща-музей „Георги Велчев“ е предоставена на Градската художествена галерия и реставраторите на музея трябва да я освободят. През годините са предлагани неподходящи места, вкл. такива без ел.захранване или за основен ремонт, за какъвто музеят средства няма. Най-подходящи са помещенията на петия етаж в сградата на Стоматологията, където има всички условия, тъй като са били зъботехнически лаборатории, отбеляза Игор Лазаренко. Там има ток, вода, асансьор и СОТ  и не на последно място добра вентилация, защото реставраторите работят с отровни и органични разтворители, допълни директорът на музея.

Сега предстои реставрация на най-новата сензационна находка – мраморната статуя на Гай Марий Хермоген. Затова в този момент отново алармирахме ръководството на община Варна за проблема, каза Лазаренко. В голямата сграда на музея всички помещения, които не са експозиционни са заети с фондовете на Археологическия, но и на другите музеи в системата на РИМ (Етнографски, Възраждане, Нова история, Побити камъни, Аладжа манастир), които от своя страна се помещават в много стари сгради с други проблеми, обясни доц. д-р Мария Манолова, завеждащ отдел "Археология". Това са общо 160 хил. инвентарни единици, добави Манолова.

2026 г. ще е юбилейна за РИМ-Варна 120 г. от създаването му, отбелязаха археолозите.  

През годините реставраторите напускаха по свое желание, заради неподходящите условия. Така от 5-6 човека останаха само двама. А "Рставратор" е дефицитна специалност, допълни Игор Лазаренко.

Ежегодно постъпват артефакти от археологическите разкопки и от граждани. Прави им се първично почистване и реставрация. Ще се окажем в ситуация за застрашаване на паметниците, които съхраняваме, казаха още археолозите.


По публикацията работи: Мариела Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна