Съединените щати "искат" да изпълнят обещанието си да осигурят до 20 милиарда долара заем за Украйна, който ще бъде изплащан с приходите от замразените руски активи в чужбина, твърдят неназовани източници на вестник "Файненшъл Таймс". Очаква се новината да бъде потвърдена идната седмица от финансовите министри на Г-7, които се събират на 25 октомври във Вашингтон.
Поради понесените значителни загуби от руското нашествие, украинското правителство може да финансира едва половината от разходите си, а за останалите разчита на заеми и грантове от чуждестранните си партньори.
20-те милиарда са американският дял от общо 50 милиарда долара, които бяха обещани от Седемте още през юни. Европейската комисия е готова да осигури по-голямата част от сумата. Преговорите за структурирането на заема обаче се проточиха с месеци, поради желанието на Вашингтон да получи гаранции, че руските активи, които ще служат като обезпечение за заема, ще останат блокирани в Европа поне през следващите три години, а не за 6 месеца, както е в момента. Тригодишният срок не бе уреден и тази седмица, поради ветото на Унгария. На срещата си в четвъртък европейските лидери се опитаха, но не можаха да убедят унгарския премиер Виктор Орбан да отстъпи.
Според "Файненшъл Таймс" Съединените щати са склонни при това положение да се съобразят с унгарското вето и да ускорят отпускането на заема за Киев. Администрацията на Джо Байдън иска финансирането да бъде осигурено до края на годината, поради съображението, че ако спечели президентските избори Доналд Тръмп може да отреже всякаква помощ за Киев.