Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собственикът - без лиценз

Анелия Маринова, ГВА: Балонът, от който са скочили парашутистите край Ботевград, няма регистрация

Оглед на мястото, където стана инцидентът - 23 октомври 2024 г.
Снимка: Николай Христов

Образувано е досъдебно производство за днешния инцидент край Ботевград, при който един човек загина, а друг пострада тежко след скок с парашут от балон с горещ въздух.

Балонът, от който са скочили парашутистите край Ботевград, няма летателна годност и регистрация, съобщи главният директор на ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" Анелия Маринова пред журналисти в Русе.

Директорът във въздухоплаването съобщи, че пилотът, който е управлявал балона с горещ въздух, не е имал лиценз.

Какво още се знае по случая

Сигналът за инцидента е подаден на телефон 112 минути след 9:00 часа. Според информацията на МВР, двама парашутисти и един парапланерист са паднали след скок от балон в района между селата Литаково и Новачене.
Единият от парашутистите е загинал, а другият е в тежко състояние. Парапланеристът е без видими наранявания.

Митко Димитров - директор на пресцентъра на МВР, обясни:

"Насочени са екипи на Полицията, Пожарната и "Бърза помощ". Установено е, че парашутистите са цивилни лица, които скачат от балон с топъл въздух. Единият е загинал на място, другият е настанен в лечебно заведение. В балона е имало общо четирима души: собственикът, двамата парашутисти и един делтапланерист".
Според близки до разследването на случая, в района е имало гъста мъгла, която е попречила на мъжете да видят земята. За мъглата в района на село Литаково потвърди и кметът на селото Пешо Младенов:

"В посока Ботевград имаше мъгла, която не беше много гъста, но все пак си беше мъгла. По принцип, този балон пътува над землището на Литаково, издига се и лети. Даже един ден мина над селото".

Участниците в днешните скокове са опитни. Това научи БНР от източници, близки до разследването. Само за последната година мъжете са имали над 500 скока.

По случая тече досъдебно производство. Неотложните действия по разследването продължават с висок интензитет, съобщиха от Прокуратурата

Под ръководството на Окръжна прокуратура – София се водят действия по разследване по образувано досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 123 от НК – причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга право регламентирана дейност, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.

И още: Установена е смъртта на едно лице – 28-годишният М.С. Другият участник в любителските скокове – 37-годишният Г.П., е транспортиран с фрактури в столична болница с опасност за живота.

Екип от трима следователи от Окръжен следствен отдел едновременно участват в процесуално-следствените действия на терен.

Извършен е оглед, претърсване и изземване, разпити на свидетели. Провежда се и допълнителен оглед с техническо средство – дрон, и с участието на вещо лице в сферата на парашутизма.

Собственикът на балона е задържан за 24 часа, съобщиха от областната дирекция на МВР София. Целта е да се изяснят обстоятелствата около инцидента, се уточнява в съобщението.

Главният директор на ГВА Анелия Маринова разясни процедурите, свързани с регистрацията на балони и лицензирането на пилоти, след като един парашутист загина, а друг е с опасност за живота след падане в нива между ботевградските села Литаково и Новачене; БГНЕСГлавният директор на ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" Анелия Маринова съобщи, че до днес в службата са получавани няколко сигнала за собственика на балона, извършвани са инспекции, като последната е от преди две седмици:

олучавали сме няколко сигнала за това лице, извършвали сме инспекции, включително последната беше точно преди две седмици. На 13 октомври е съставен констативен протокол за административно нарушение. В процес на издаване на глоби е. За съжаление това не можа да предотврати днешния инцидент", заяви Маринова.

Тя съобщи още, че за цяла България има регистрирани общо 11 балона от този тип, от които само четири са с летателна годност.

Всички останали балони, които се реят в неконтролираното въздушно пространство на страната с атракционна или туристическа цел, са извън закона:

"Всичко останало, което колегите виждат, знаят, че вероятно се извършва някакво нарушение и силите и средствата са да извършваме проверка в такива ситуации", добави Маринова.

Глобата, която се налага за използване на балон извън летателна годност е от 3 до 10 хиляди лева. Същата е предвидена и за пилот без лиценз.

Покупката на балон няма как да бъде контролирана, отбеляза още Анелия Маринова: "Няма изрична забрана за скокове от подобни въздухоплавателни средства. Любителите на екстремните преживявания стават все по-изобретателни".

Директорката посочи, че във връзка с това ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" ще търси съдействие за законодателни промени.

Ще предложат промяна в законодателството, която да позволява конфискация на нерегистрираните летателни средства.

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени