Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа поевтинява към 40 евро/MWh след слабо търсене и смесени прогнози за времето

Снимка: Ройтерс

Цените на природния газ в Европа се понижиха в четвъртък за втори ден, тъй като търговците оценяват смесените прогнози за времето на фона на постоянно ниското търсене на синьото гориво.

Към 14.30 часа българско време фючърсите на нидерландския газов хъб TTF поевтиняват с 3,4% обратно към нивото от 40 евро за мегаватчас (MWh), след като по-рано тази седмица поскъпнаха за кратко до 10-месечни върхове около 43,70 евро/MWh.

Търговците на газ в Европа очакваха през тази зима да станат свидетели на последните ниски цени на синьото гориво, но през последните седмици стана ясно, че следващият отоплителен сезон може да бъде още по-лош.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


В началото на ноември се очаква меко време в Северозападна Европа, въпреки че някои прогнози сочат понижение на температурите към средата на месеца.  Това може да увеличи потреблението на синьото гориво., тъй като търсенето на газ за енергия може да се увеличи.

Индустриалното търсене, включително в Германия, остава относително слабо, докато геополитическите рискове в Близкия изток сякаш намаляха, потискайки и цените на петрола. Потреблението на енергия в Германия, най-голямата европейска икономика, е на път да спадне до най-ниското ниво от десетилетия насам. В същото време европейските газохранилища остават запълнени на повече от 95% въпреки скорошни известни тегления на синьо гориво от тях.

Въпреки това цените на газа в Европа остават относително висок, като търговците се фокусират върху редица рискове, включително потенциално избухване на по-мащабни и всеобхватни военни действия в Близкия изток и по-силна конкуренция с други части на света за товари с втечнен природен газ, които биха могли да направят по-голямо предизвикателство доставките през следващата година. Изтичането на споразумението за транзит на руски газ през Украйна в края на годината също заплашва да повлияе на пазарния баланс.

Спирането на тези потоци може да доведе до това, че запасите от газ в Европа да спадна в края на предстоящата зима до едва около 30%, в сравнение с нива над 50% в газохранилищата в края на последните две зими, посочи стратегът на Citigroup Inc. Антъни Юен, цитиран от Блумбърг.

Консенсусът в газовата индустрия е, че през март (в края на отоплителния сезон) газовите хранилища в Европа ще бъдат запълнени на 40-45% в сравнение с 58,5% през миналата зима, посочи според Ким Фустие, ръководител на европейските проучвания за нефт и газ в HSBC Holdings Plc.

Възможността за евентуално по-студена зима, заедно със закъсненията на проектите за втечнен природен газ, точно когато конкуренцията за синьото гориво се засилва, подкопава увереността, че 2025 г. ще бъде предвестник на края на нестабилността на пазара.

Комбинацията от тези фактори "повиши рисковете, че перспективите за доставките на газ за Европа може да не са по-добри през 2025 г. в сравнение с 2024 г., като всъщност може да се окажат дори по-лоши", отбеляза Фустие.

Този сценарий вече започна да се отразява в цените за следващата година, като договорните цени за летния сезон 2025 г. доближиха тези за следващата зима (2025-2026 г.). А цената на застраховката срещу пикове или спадове все още се движи близо до най-високото ниво от началото на отоплителния сезон, което е знак, че инвеститорите залагат на по-нататъшно увеличение на цените.

В същото време Азия увеличава покупките на LNG, тъй като екстремните горещи вълни зачестяват, а най-големият вносител Китай добави капацитет за съхранение, засилвайки конкуренцията с Европа. Бразилия и Египет също увеличиха покупките на втечнен природен газ, за да се справят с недостига на енергия.

Разбира се, някои анализатори не споделят опасенията, че това ще доведе до затегнат газов пазар следващото лято.

"Очакваме по-голямото предлагане на втечнен природен газ от САЩ по-специално да помогне за компенсиране на по-високите покупки в Азия и Близкия изток и да запази балансите донякъде в съответствие с това, което видяхме миналото лято", посои Саманта Дарт, ръководител на анализаторския отдел за природен газ в Goldman Sachs Group.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени