От днес започват дейности по изграждане на рампи чрез насипване на инертни материали, с които да се достигне до труднодостъпните части на депото за утайки край Катуница. Допълнителната мярка се предприема, за да се подпомогне гасенето на депото, като продължават и действията на пожарната за гасене на тлеещия в дълбочина пожар с изпомпване на вода от р. Чая. Това реши Областният кризисен щаб на свое заседание с участие на зам.-кмета на община Садово Петър Георгиев и на председателя на Общинския съвет на Садово Атанас Телчаров.
Заместник-директорът на РДВР-Пловдив комисар Димитър Събчев поиска да има ясно разписани отговорности по контрола на дейността на фирмата, защото съоръжението не е обикновено депо и там трябва да се работи изключително внимателно, за да няма риск за живота на хората.
За да бъдат използвани допълнителни ресурси за гасенето на пожара, на част от територията на община Садово е обявено бедствено положение. С тази заповед ще се определи и отговорното лице за контрол по дейностите на частната фирма по изграждане на рампите от страна на общината.
Допълнителен контрол продължава да осъществява и ВиК-Пловдив, които са стопани на депото. Те извършват постоянни обходи по дигите, за да не се допусне пробив. Освен това осъществяват мониторинг на подпочвените води.
В сутрешните часове има отново задимяване, което е следствие от температурната инверсия, но във въздуха няма наличие на вредни вещества, показва анализа на РИОСВ-Пловдив, съобщи директорът на инспекцията Ивайло Йотков.
Остават в сила препоръчителните мерки от здравна инспекция за часовете с превишения на ФПЧ. Те засягат хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца, които трябва да избягват в тези часове да излизат на открито – главно в пиковите часове, когато има допълнително замърсяване на въздуха от автомобилния трафика и отоплението с твърдо гориво.
Препоръката е да се следят данните от официалната интернет страница на РИОСВ-Пловдив, които се обновяват на всеки час.