Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ: Трансгранични предизвикателства увеличават производствената разлика между Европа и САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трансграничните предизвикателства разширяват разликата в производствения растеж между ЕС и САЩ, показва проучване на Международния валутен фонд, цитирано от Ройтерс.

Според това проучване, БВП на глава от населението на Европейския съюз, измерен с паритета на покупателната способност, сега е около 72% от този на Съединените щати.

"70% от тази разлика се обяснява с по-ниския растеж на производителността", отбеляза ръководителят на европейския отдел на МВФ Алфред Камер.

Той каза, че производителността в Европа нараства по-бавно, отколкото в САЩ, въпреки че двата пазара са сравними по размер, тъй като европейският е силно фрагментиран и с различни търговски бариери между 27-те страни на ЕС, които не съществуват в Съединените щат.

"Следователно фирмите се насочват към националните пазари, а не към по-големия европейски пазар. Те всъщност не изследват мащаба на наличието на този голям пазар и мащабът има значение", каза Камер.

МВФ оценява, че ако търговските бариери между страните от ЕС бъдат намалени до нивото, което съществува между отделните щати на САЩ, това ще повиши европейската производителност със 7%.

Второто препятствие е липсата на единен пазар за капиталови потоци, което поставя компаниите от ЕС в неравностойно положение в сравнение с фирмите от САЩ при намирането на финансиране чрез емисии на дялови инструменти, оставяйки ги да разчитат главно на банкови заеми.

Европейските технологични компании често нямат традиционното физическо обезпечение, което банките изискват за заем, тъй като основните им активи са интелектуална собственост и идеи, отбелязва Ройтерс. Такива компании обикновено търсят финансиране от фирми за рисков капитал, но те са слабо развити в Европа и там, където съществуват, се фокусират върху националните пазари, за да избегнат навигацията в сложността на трансграничното регулиране.

През последните 10 години ЕС работи върху съюз на капиталовите пазари, за да премахне различните бариери пред капиталовите потоци, натиск, който се засили тази година, но официални европейски лица и дипломати са скептични относно това колко бързо може да бъде постигнат напредък по този важен въпрос.

Според проучването на МВФ, третият фактор, който задържа растежа на производителността в ЕС, е, че работещите, които се придвижват в рамките на 27-членния блок, са изправени пред много по-големи бариери, отколкото американските работници, които се местят от щат в щат, както и недостиг на жилища за закупуване или наемане.

"Разходите в Европа са осем пъти по-високи", посочи Камер.

Визирайки необходимостта от подобряване на единния пазар на стоки и услуги на ЕС, той каза:

"Добрата новина е, че решението за голяма част от това е в ръцете на политиците".

Миналата седмица лидерите на ЕС поискаха от Европейската комисия да подготви предложения до средата на 2025 г. как единният пазар на ЕС да стане по-добър, отбелязва Ройтерс.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени