Съюзът на съдиите в България призова Съдийската колегия да преразгледа решението си, с което остави Георги Чолаков, чийто пост изтича на 22 ноември, начело на Върховния административен съд до избор на титуляр.
Това стана ден след като Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на наследник на Чолаков поради липса на номинации.
Трима члена на Съдийската колегия, Пленумът на Върховния административен съд и правосъдният министър можеха да издигнат кандидатура за председател на ключовата съдебна институция.
Два дни преди да стане ясно, че кандидати няма, Съдийската колегия взе решение - Чолаков да остане начело на съда, макар и като временно изпълняващ функциите. Още тогава се заговори, че процедурата ще бъде провалена, а изборът отложен за неопределено време.
Според Съюза на съдиите, продължаването на седемгодишния мандат на Георги Чолаков, макар и като изпълняващ длъжността, е нарушение на Конституцията. Освен това той няма качества за поста.
"Във ВАС правораздават над 100 съдии, всички те имат достатъчен професионален опит, а поне няколко притежават и управленски качества, за да поемат временно управлението му", са категорични от Съюза в отговор на тезата на самия Чолаков и мнозинството в Колегията, че оставането му на поста е "защитен механизъм".
В позицията се призовават компетентните органи да сезират Конституционния съд с питане - допустимо ли е овластяване на титулярите на тези длъжности и извън техните мандати под формата на определянето им за изпълняващи функциите до избор на техни приемници.
Вчера президентът Румен Радев каза, че обмисля дали да не го направи и нарече "конституционно нетърпима" практиката ключови институции да се ръководят от временно управляващи.
От Съюза на съдиите правят паралел със събитията, довели до Френската революция:
"Когато една група хора, позовавайки се на фактически неограничената си власт, за да капсулират и поддържат същата със създаване на непробиваеми привилегировани групи, без да вземат предвид интересите на правосъдието и смисъла на функциите си в държавното управление, накрая рискува да бъде лишена от цялата си власт по хаотичен, но неизбежен начин. Цената на това обаче се плаща не само от самозабравилата се група, а от цялото общество", завършва позицията на съсловната организация.