27 590 са сигналите, обработени от Националния екип за реагиране при инциденти с компютърната сигурност за деветте месеца на годината. Това отчита Министерството на електронното управление в края на европейския месец на киберсигурността.
От всичките над 27 500 сигнала, малко над 3000 са били регистрирани като нови инциденти.
През деветмесечието на тази година най-много са били опитите за измами през киберсредата - 67 процента.
След това опитите за инсталиране на зловреден код - 29 процента. Сред регистрираните проблеми са отказа от услуги около един процент, и опитите за проникване - около 2 процента. Според данните, за последните две години най-сериозен е ръстът на измамите през интернет.
Той е достигнал до 2136 тази година в сравнение с около 500 през предходните две. Ръст се наблюдава и при опитите да се инжектира зловреден код. Това е станало в 931 случая тази година, в сравнение с около 700 за предните две.
От Центъра напомниха, че основните мерки срещу кибератаки е своевременното прилагане на ъпдейти, отстраняващи уявимости в сигурността. Националният екип за реагиране отговаря предимно за киберинциденти в рамките на държавната мрежа. Вече текат сроковете за синхронизиране на закона за киберсигурност с Европейската директива, известна като "NIS 2".
Заради изборите предишния парламент не разгледа предложенията за промени, а те включват по-строги правила дори и за сектори като производство на храни, управление на отпадъци, цялата верига на доставки за енергетиката. Има сериозни глоби за неспазени киберпредписания.
Новите правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми, посочиха експерти.