В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект могат да бъдат използвани по креативен начин. Тази събота, 23 ноември, той ще проведе работилница във Велико Търново, посветена на творческото използване на тези модели.
"Идеята на тези работилници е да видим по какъв творчески начин можем да използваме езиковите модели с изкуствен интелект за създаване на по-интересно съдържание, най-вече текстово", обяснява Узунов. Той подчертава, че възможностите за визуално и музикално изразяване с помощта на изкуствен интелект са практически неограничени. Въпреки предизвикателствата, които ИИ представлява за творческите професии, както например по време на стачката на сценаристите, настояващи за ограничаване на използването му, съвременният подход е да се намери начин за съвместна работа с технологиите.
"Трудно може да се спре техническият прогрес. В днешно време тенденцията е да взаимодействаме по творчески начин с технологиите, за да пренесем на друго ниво създаването на съдържание", споделя Узунов. Според него ИИ ще стане неизменен творчески асистент, който ще подпомага създаването на иновативни проекти.
Театърът, като мултидисциплинарна форма на изкуство, предоставя огромно поле за експерименти. Узунов дава пример с постановката "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?", където визуалното имплементиране на изкуствен интелект позволява на Айнщайн да "оживее" и да води диалог с другия главен участник в представлението.
За тези, които искат да научат повече и да се запознаят отблизо с това как изкуственият интелект може да бъде творчески инструмент, Димитър Узунов ще води още две работилници. На 26 ноември в 18:00 часа във Френския културен институт в София и на 28 ноември в Пловдив.
Чуйте в звуковия файл.