Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рязко се увеличава насилието над деца в интернет, казват педагогическите съветници, които се включиха в инициативата

Детски протест и информационна кампания във В. Търново за Световния ден срещу насилието над деца

Снимка: Здравка Маслянкова

С детски протест и информационна кампания във Велико Търново отбелязаха Световния ден срещу насилието над деца.

Социални работници, психолози и ученици от три училища раздаваха на минувачите своите рисунки и лични послания срещу детското насилие.

В училище все още има вербално и физическо насилие, но рязко се увеличава насилието над деца в интернет, разказват педагогическите съветници. Деца разказаха и личните си истории.

Обиждат ме, удрят ме, блъскат ме. Това се случва в училище, разказват две момчета от Велико Търново в Световния ден за борба срещу насилието над деца:

"В класната ни стая не зная защо, но един от съучениците ми реши да ме блъсне, да ме удари, а аз нищо не му бях направил. Това трябва да спре"; "Понякога има психическо насилие и практическо. В училище понякога те обиждат и се радват като обиждат. Не ми е приятно".

Момчетата споделили с класния си ръководител и педагогическия съветник. Обществото ни е много толерантно към различни прояви на агресия, коментира Даниела Стоянова, педагогически съветник в ОУ "Бачо Киро" във Велико Търново. Тя подкрепи детската инициатива срещу насилието.

Зачестяват случаите на онлайн тормоз и насилие от деца над деца, коментира Стоянова:

"Или се споделят снимки на самите деца, които по някакъв начин са преправени като колажи, за да бъдат осмивани. Разменят се обидни квалификации. Напоследък се случва да се разпространяват и снимки на учители в тези групи, децата го наричат забава, но всъщност не разбират, че това нито е забавно, нито е приятно. Начинът, по който ние противодействаме, е с повече информация и работа с родителите".

Всяко второ дете, което е било консултирано в центъра за обществена подкрепа "Светулка" във Велико Търново е било жертва на някакво насилие, казва ръководителят на социалната услуга Албена Добрева.

С децата в центъра работят четирима психолози, опитват се да помагат:

"Въпросът е какво правим с онези, които не са стигнали до нас, със скритите случаи на насилие, които не смеят да кажат, че вкъщи ги бият, че не им дават пари за храна, че им се е случило нещо лошо в парка, че съседската дете по чин ги удря, блъска, хапе? Отиваме на място в училищата".
Албена Добрева
През тази година срещу насилието от център "Светулка" са работили с децата от училище "Комаров" във Велико Търново и от  училището в Килифарево. Резултатът, според класните ръководители, е, че часовете вече протичат по-спокойно, разказа Албена Добрева. 
 
Превенцията е в основата да се справим с проблема, коментира Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция:

"По-силно трябва да включим родителите към всичко това, което правим".

"Веднъж се прибирах по тъмно от училище. Тогава един полупиян човек ме заплаши, че ще ме отвлече. Изплаших се и започнах да бягам, а той ме преследваше. Изтичах до възрастен и помолих за помощ. Той го изгони и аз се прибрах". Този разказ на петокласник от великотърновско училище раздаваха децата на минувачите на три възлови места в центъра на Велико Търново по обяд, а възрастните ги подминаваха.

"Защо ние възрастните не искаме да дадем глас на това, че децата ни не трябва да бъдат насилвани, не трябва да бъдат удряни? Ако ние, възрастните, не го направим, какво поколение очакваме да имаме", коментира Албена Добрева.  

А децата изкрещяха: "Не на насилието над деца".

Снимки -  Здравка Маслянкова.

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна