Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на Флорида и изкара два мандата на поста.

Бонди е втората му номинация за поста след като Мат Гейц обяви внезапно вчера, че се оттегля от разглеждането на кандидатурата му за министър на правосъдието.

Оттеглянето на Гейц е било прието с облекчение от ветерани в правосъдното министерството, коментира от Вашингтон за БНР-Радио София Младен Петков - лектор и координатор в магистърската програма по Комуникации в университета "Джонс Хопкинс".

Не се знае дали Гейц "би отбой" под натиск на републиканци или от желание да не му извадят всички "скелети от гардероба" по време на едно изслушване, но има един сигнал за това, че институциите като законодатели, комисии по етика и медиите имат способността да окажат значително влияние, да поставят някакви параметри в действията на Тръмп.

Самият Гейц обяви в социалните мрежи, че се оттегля, защото процесът по потвърждаване на номинацията му „несправедливо се е превърнал в отвличащ вниманието.“

И за друга номинация за кабинета на Тръмп продължи да се говори обстойно през седмица – тази за министъра на отбраната. Пийт Хегсет също е бил разследван за неправомерно сексуално поведение.

Решението на Международният наказателен съд да издаде заповеди за арест за израелския премиер Бенямин Нетаняху, за бившия военен министър Йоав Галант, както и за военният ръководител на ислямисткото движение "Хамас" Мохамед Деиф. Нетаняху и Галант са обвинени в „престъпления срещу човечеството и военни престъпления“ свързани с военните действия на израелската армия в Ивицата Газа. Съединените щати не са част от страните в Международния наказателен съд. Реакцията от Вашингтон бе в недвусмислена подкрепа на Израел.

Войната в Украйна

Американският президент Джо Байдън одобри изпращането на противопехотни мини на Украйна, които се очаква да бъдат използвани от украинските сили за забавяне на руския напредък на източния фронт. Стъпката бе приета негативно от организации за контрола на оръжията.
Преди това Байдън разреши и използването на американски далекобойни балистични ракети от Украйна.

САЩ и Русия не са сред над 160-те държави, подписали се за забрана на противопехотните мини. Критиците казват, че рисковете при използването им са много по-големи отколкото ползите. Според американския министър на отбраната Лойд Остин, в момента украинците изработват собствени мини, които са много по-опасни от американските.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна