Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р инж. Веселин Тодоров, сдружение "Соларна академия"

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

Д-р инж. Веселин Тодоров
Снимка: Катя Василева

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29), която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво.

Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP", беше преразглеждането на глобалната финансова рамка за борба с климатичните промени, включително нова финансова цел за подкрепа на развиващите се страни, адаптация към климатичните предизвикателства и работата на Фонда за загуби и щети.

"Много е важно и хубаво, че Министерството на енергетиката, МОСВ и президентската администрация съдействаха и България имаше свой павилион на този престижен форум", посочи пред БНР-Радио София д-р инж. Веселин Тодоров, председател на сдружение "Соларна академия", участник в българската делегация.

Според него, в заключителния ден (днес) се очакват решения по три ключови въпроса за решаване на климатичните проблеми:

  • Финансирането – колективната цел за подкрепа;
  • Фондът за щети и загуби - през последната година има пропуски с попълването на средствата по този фонд; работи постфактум вместо превантивно;
  • По член 6 от Парижката споразумение – страни, където няма стандартизиране по отношение на въглеродните кредити, стават по-атрактивни за инвестиции.

Най-често бедните страни чинно си изпълняват ангажиментите си, а тези, които произвеждат повече въглеродни емисии, са по-развитите и богати страни.

"На форума се впечатлих от затвърждаване на усещането, че климатичните промени засягат не само Европа, САЩ и Китай, а всеки. Има страни, които направо могат да изчезнат. Природните катаклизми са се удвоили. Те вече са част от нашето ежедневие. Средствата в тази област трябва да бъдат разходвани по подходящ начин, за да има осезаем ефект", каза още Тодоров. И подчерта, че инвестиции във ВЕИ и електромобили ще позволят намаляване на въглеродните емисиите от "мръсни" енергопроизводства.

По думите на експерта, основните условия за по-бърза енергийната трансформация у нас са свързани със:

  • стимули за инвестиции в сектора;
  • промяна в законодателната рамка;
  • свободния пазар на енергия и за битовите производители;
  • връзка със съседни страни.

България има възможност да се превърне в енергиен център и хъб за пренос.

При либерализация на пазара за битови потребители ще има мотивация за инвестиране в нови технологии. Възможно е поскъпване, но то няма да е дългосрочно.

"При недостатъчно стимулиран пазар, няма как да очакваме хубави условя за клиентите, допълни инж. Тодоров и направи аналогия с мобилните оператори в началото и сега, когато има конкуренция.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени