България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой.
Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между двете държави.
Българският държавен глава е на официално посещение във Виетнам, придружаван от трима служебни министри, кметовете на София и Русе, както и от над 20 представители на бизнеса. В присъствието на двамата президенти бяха подписани няколко споразумения - междуправителствено споразумение за сътрудничество в областта на образованието до 2028 г., меморандум за сътрудничество между търговско-промишлените палати на двете държави и меморандум за сътрудничество между градовете Русе и Кан Тхъ.
Президентът Румен Радев и съпругата му Десислава Радева бяха посрещнати с официална церемония в президентския дворец в Ханой. Посещението на българския държавен глава във Виетнам е първата официална визита на чуждестранен президент след встъпването в длъжност през октомври на Лъонг Къонг. Президентът на Виетнам определи разговора с българския си колега като успешен, а визитата като важно събитие и стъпка към издигане на отношенията между София и Ханой на ниво стратегическо партньорство.
Виетнам е важен партньор за България в Югоизточна Азия, подчерта Румен Радев:
"България ще продължи да подкрепя всички усилия за задълбочаване на сътрудничеството между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам".
Виетнам заема водещо място в Азия по подписани споразумения с Европейския съюз. Сред тях са споразумения за партньорство и сътрудничество, за свободна търговия и за защита на инвестициите. Румен Радев и Лъонг Къонг обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическото сътрудничество между София и Ханой.
"Набелязахме как да се подобри ефективността на инвестиционното сътрудничество и на стокообмена между двете държави – чрез пълно прилагане на подписаните споразумения, особено пълноценно използване на всички възможности от споразумението за свободна търговия между Виетнам и Европейския съюз. Набелязахме и нови области на сътрудничество, в които България е силна, и от които Виетнам има нужда. Сред тях са дигиталната трансформация и биотехнологиите, селското стопанство и здравеопазването", посочи президентът на Виетнам Лъонг Къонг.
Румен Радев подчерта:
"Набелязахме и конкретни важни стъпки са продължаване на това сътрудничество в области от взаимен интерес с основен фокус върху инвестициите, енергетиката, информационните технологии, науката и образованието, отбраната, културата".
България и Виетнам подписаха споразумение за сътрудничество в областта на образованието до 2028 г., което предвижда обмен на студенти, специализанти и преподаватели, изучаване на български и виетнамски език и култура, както и съвместни научноизследователски проекти.
"България е първата страна в Югоизточна Европа, в която се изучава и популяризира виетнамският език и култура".
В Ханой президентът разговаря с генералния секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам, с премира Фам Мин Чин и с председателя на Националното събрание Чан Тханх Ман.