Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения.
За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори психологът Детелина Стаменова.
При чувство на безизходица или безсилие най-полезна е смяната на гледната точка и фокуса. Иначе стресът е полезен, смятат психолозите.
"Стресът е нещо, без което човечеството не би се развило. Той е абсолютно нужен, за да можем да си свършим работата, и е начин да извадим най-доброто от себе си", заявява Стаменова.
Стресът, от друга страна, е епигенетичен фактор, който се предава през поколенията, по думите на психолога. Младите поколения са толкова стресирани не само заради технологичните условия, в които живеят, но и заради тежкия живот на своите баби и прабаби, пояснява Стаменова.
Психологът откроява два основни начина за оказване на влияние върху епигенетичната обремененост – чрез правилно хранене и чрез справяне със стреса. Освен че влияе на възпалителните процеси в организма, стресът пречи и на способностите ни да си почиваме.
"Бихме могли осъзнато да търсим това, което ни кара да се чувстваме не само по-добре, но и да изпитваме състрадание към собствената си личност – да оценяваме възможностите си реалистично, за да не си поставяме нереалистично високи цели, относно външен вид, успех, количество почивка", съветва Стаменова.
Въздух, стрес, храна – това са фактори, които повлияват и все още неродените деца, обяснява психологът – повече чуйте в звуковия файл: