Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По европроект в партньорство с учени и италианска компания

Бургаската рафинерия модернизира пречиствателни съоръжения за намаляване на неприятните миризми

Модернизиране на пречиствателните съоръжения и внедряване на нови технологии за разграждане на замърсителите и неутрализиране на неприятните миризми реализира „Лукойл Нефтохим“ по 3-годишен екопроект. Инвестицията е за близо 2,5  млн. евро, част от които са осигурени от програма LIFE на евросъюза.

Досега рафинерията използва около 400 000 куб. м. вода от езеро Мандра годишно, за да подпомогне обезсоляването на нефта. Свежата вода от езерото вече е заменена от пречистена вода при преработката в инсталация „Хидрокрекинг“.

Внедрен е и нов процес за пречистване на отпадните води при нефтеното обезсоляване. Той е на база ензимно микробиологични биоактиватори за разграждане на неприятно миришещите вредни съединения. За това помага партньорът по проекта италианската биотехнологична компания „Евровикс“.

„Последната ни цел бе реконструкцията на аерационната система в централната пречиствателна станция, където самият процес изиска висока концентрация на кислород по пречистване на отпадните води. Именно  благодарение на кислорода микроорганизмите успяват да разградят замърсителите – говорим за нефтопродукти, за серни съединения, които предизвикват неприятни миризми“, поясни при представянето на резултатите по проекта днес зам. гл. инженер в „Лукойл Нефтохим“ Николай Новачев.

Изграден е и нов тръбопровод, който транспортира отпадните води след обезсоляването на нефта.  


Резултатите:

„Намаляване консумацията на прясна вода с 420 куб м. на годината. Пречистената вода, която е с по-висока температура допринася за годишна икономия на гориво, което от своя страна намали емисиите на CO2 средно с 1400 тона годишно.  След въвеждането на затворения тръбопровод и третирането на отпадъчните води с праохобразен биоактиватор средната концентрация на миризми е намаляла 184 пъти“ 

А възможно ли е претоварването на танкерите със суров петрол да е причина за неприятните миризми, които се усещат в Бургас? Теоретично да, защото се освобождава в атмосферата баластен газ, каза Николай Новачев и допълни:

„Наистина е възможно тези димни газове,тъй като се освобождават еднократно в голям обем, да стигнат до населените места. Затова изискахме от тях да правят тази процедура извън рейда, задължително да се вземат анализи и под контрола на „Морска администрация“ и оттогава мисля, че не е имало такива сигнали“.


Гл. еколог на нефтената рафинерия Петър Бъчваров отчете проектните решения за измерване и контрол на неприятните миризми. То се базира на стандарт 13 на ЕС, а новата методология комбинира използването на три метода.

"Остава отворен въпросът по идентифициране потенциални източници на миризми и прилагане към тези точки на новата технология за ензимни биоактиватори. Очакваме нормативна рамка и ще съдействаме на МОСВ за определяне на обща рамка за борба и контрол на неприятните миризми", каза Бъчваров.

Замяната на прясна вода от езерото Мандра с пречистена и намаляването на токсичността на отпадните допринася пряко за опазване на местните водни екосистеми, посочват експертите.

Проектът приключва в края на годината. Партньори по него са още Университет "Проф. д-р Асен Златаров", италианската технологична компания Евровикс и община Бургас.

Повече чуйте в звуковия файл:
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени