Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

| обновено на 03.12.24 в 12:33
Снимка: CWP Europe

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо".

"Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското планиране, зелените политики и енергийната ефективност. Организиран от "Грийнпийс" – България и партньорски организации от Европа, обучението цели да подпомогне създаването на енергийни общности и да насърчи устойчивото развитие на местно ниво. Курсът е отворен за служители от общински администрации в цялата страна и ще продължи до 31 януари 2025 г. Успешно завършилите участници ще получат сертификати, които ще дадат възможност техните общини да кандидатстват за европейската Life loop акредитация. Тази акредитация предоставя достъп до подкрепа от Европейската федерация на енергийните кооперативи (REScoop).

Според Христо Панчев, енергийните общности са ключов инструмент за енергийна децентрализация. "Общините имат изключително важна роля в създаването на енергийни общности. От тях зависи управлението на терени и покривни пространства, които могат да бъдат използвани за генериране на възобновяема енергия", споделя той.

Христо Панчев обръща внимание на тревожната статистика, свързана с климатичната криза. "През 2023 г. беше отбелязан най-топлият ден в историята – 21 юли. За първи път светът преживя 12 последователни месеца с температури 1,5 градуса над прединдустриалните нива – прага, определен от Парижкото споразумение", посочва той. Според Панчев вече не говорим за климатични промени, а за климатична криза. Това се доказва от нарастващия брой екстремни климатични явления като наводнения, пожари и засушавания.

В тази нова реалност решенията са две: смекчаване на климатичните промени чрез намаляване на въглеродния отпечатък и адаптация към вече настъпилите промени. "В България вече сме свидетели на водна криза, която засяга множество населени места. Налага се да сме подготвени за новата реалност", допълва Панчев.

По време на 29-та световна конференция за климата (COP-29) в Азербайджан отново бе отчетено, че концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата продължава да нараства. "Всяка година светът се събира, за да търси решения, но проблемът остава нерешен", коментира Панчев. Това допълнително подчертава нуждата от местни и глобални усилия за справяне с климатичната криза.

Курсът "Енергийно еспресо" предоставя на общините знания и инструменти за създаване на устойчиви енергийни практики. Чрез обучение и подкрепа от международни експерти, инициативата цели да ускори прехода към зелена енергия и устойчиво развитие на местно ниво.

"Това е възможност общините да станат водещи в енергийната децентрализация и да дадат пример за адаптация и устойчивост в условията на климатична криза", заключава Христо Панчев.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени