Южнокорейските депутати започнаха процедура по импийчмънт срещу президента Юн Сук-йол. До това се стигна, след като снощи той обяви военно положение, което обаче отмени часове по-късно, предизвиквайки политическа криза в четвъртата по големина икономика в Азия. Пазарите в страната се сринаха до най-ниските си нива в последните две години, а подобна е ситуацията и с местната валута - южнокорейския вон.
Процесът по импийчмънт ще отнеме няколко дни. За да бъде успешен вотът за отстраняването на президента, той трябва да бъде подкрепен от 2/3 от народните представители. В такъв случай правомощията и задълженията на Юн Сук-йол ще бъдат незабавно прекратени и министър-председателят ще стане действащ президент. След това решението трябва да бъде потвърдено от Конституционния съд на Южна Корея, а нови избори трябва да се проведат в рамките на 60 дни.
Късно снощи президентът Юн заяви в телевизионно обръщение, че е необходимо да обяви военно положение, за да защити страната от въоръжената с ядрено оръжие Северна Корея и да се "елиминират антидържавните елементи:, но не назова конкретни заплахи. Изненадващото решение на Юн Сук-йол предизвика противопоставяне с парламента, който отхвърли опита на южнокорейския президент да забрани политическата дейност и да цензурира медиите.
В редица градове се организират протести, които ще се провеждат всеки ден с призив за оставката на президента Юн. Започна и безсрочна обща стачка, организирана от основния профсъюз на Южна Корея. Редица държави изразиха загриженост и заявиха, че следят случващото се в страната.
Министерска оставка
Министърът на отбраната на Южна Корея подаде оставка заради военното положение, което беше обявено за кратко снощи. Министър Ким Йонг-хюн се извинява на обществеността за разпространението на объркване и причиняването на страдание, се казва в изявление на министерството.
Ким заяви, че ще поеме цялата отговорност за военното положение. Той ще остане на поста си, докато президентът Юн приеме оставката му. Засега няма коментар от страна на президента.