Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият регламент за семената за посев, който подготвя ЕК. Каква е позицията на МЗХ?

Министерството на земеделието и храните.
Снимка: Ани Петрова

Нов регламент за семената за посев, който подготвя Европейската комисия, събра този следобед производители на протест пред Министерския съвет. Според тях новите правила ще ограничат земеделските стопани да събират, използват, обменят и продават семена.

Пред БНР от Министерството на земеделието и храните определиха притесненията на протестиращите като неоснователни. А лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов се срещна тази вечер с ресорния министър Георги Тахов, за да разговарят по казуса.
Според протестиращите готвеният регламент, който в понеделник ще обсъждат в Брюксел министрите на земеделието, ще се отрази на българското производство, защото ще се наложи внос на хибридни сортове, включително и генно-модифицирани, от четирите големи производители, които са монополисти на световните пазари.
Какви са опасенията сподели Румен Дечев – производител на семена и един от организаторите на днешния протест:

"Настояваме министърът на земеделието да се обяви против подготвяния регламент за семената на Европейския съюз. Това е изключително важен проблем, който трябва да бъда дискутиран публично, защото засяга изхранването на населението, състоянието на българското земеделие и националната сигурност", изтъкна Дечев.

Притеснен за българските производители на семена, лидерът на партия  "Възраждане" Костадин Костадинов отиде този следобед на среща със земеделския министър и след края ѝ заяви:

"Предвижда се една много сериозна рамка, която да ограничи предлагането на стари домашни сортове от семена и разсад в страните от Европейския съюз. Това, което получихме като уверение от страна на министъра, е, че към настоящия момент нашата страна не подкрепя регламента," обясни Костадинов.

Като "неоснователни" определи пред БНР притесненията на фермерите заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев:
"Така нареченият проблем е всъщност работна група, в много начален етап, която има за цел да разработи регламент по отношение на производство и предлагане на пазара на растителни репродуктивни материали, тоест семена. Това ще стане най-рано 2027 година",  каза Янчев.

Получихме уверението на служебния министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов, че българската държава не подкрепя проекта за регламент на Европейския парламент (ЕП) относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал в съюза, каза на брифинг пред медиите председателят на Възраждане Костадин Костадинов след среща с министъра - 5 декември 2024 г.; БТА

Пълен текст на позиция на службата на говорителите на Европейската комисия, изпратена до "Хоризонт":

"Важно е да се отбележи, че законодателството за търговията със семена (но също така и за здравето на растенията) има за цел да подпомогне всички земеделски стопани да останат в региона си и да продължат да обработват земята си, като гарантира качеството и здравето на семената, които са отправна точка за селскостопанското производство. Относно сега действащите европейски правила и тези, които предстои да бъдат приети, отговаряме на следните въпроси:

Вярно ли е, че ЕС иска да обяви за незаконно разнообразието на семената и да гарантира, че са разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство?

Това не е вярно. Фитосанитарните правила на ЕС имат за цел да гарантират високо качество и добро състояние на растенията и дърветата, като същевременно се вземат предвид най-новите научни данни и иновации, и това важи също за семената. Продажбата на семена е предмет на законодателство, както настоящо, така и бъдещо, за което предоставяме допълнителни подробности по-долу:

• Съгласно действащото законодателство всички търгувани семена трябва 1.) да бъдат регистрирани сортове семена и 2.) да бъдат сертифицирани (т.е. да са налице гаранции за техния произход, качество и здраве).

• Тези правила предоставят гаранции на земеделските стопани, независимо от техния вид селско стопанство, промишленост или по друг начин.

• Съгласно действащото законодателство на ЕС съществуват много малко дерогации от изискванията за регистрация на сортове и сертифициране на семена. Двата вида дерогации са:

• за сортовете за съхранение (местни традиционни сортове) се изисква регистрация, но с по-малко приложими правила.

• за биологичен хетерогенен материал (материал, който не принадлежи към сорт), който може да се предлага на пазара след обикновено уведомление.

Предложението на Комисията за преразглеждане на законодателството разширява тези дерогации:

— Правилата за сортовете за съхранение са допълнително опростени и разширени, за да обхванат новоотгледаните сортове, адаптирани към местните условия.

— Правилата за биологичен хетерогенен материал са разширени, за да се даде възможност за производство и продажба на хетерогенен материал, който не е биологичен. 

— С предложението на Комисията се въвеждат и нови дерогации, позволяващи търговията със семена на крайни потребители, без да се изисква да принадлежат към регистриран сорт или да се сертифицират семената.

Вярно ли е, че на земеделските стопани ще бъде забранено да събират, използват, обменят и продават свои собствени семена?

• Прибирането на реколтата и използването на собствени семена не е и никога не е било регулирано от законодателството на ЕС в областта на търговията със семена, а предложението за нов регламент също не въвежда такива мерки.

• Законодателството относно правната закрила на сортовете растения се прилага за защитените сортове семена.

• Обменът и продажбата, ако се извършват в търговски мащаб, са предмет на законодателството на ЕС в областта на търговията със семена, както съгласно действащите правила, така и съгласно предложението за нов регламент. 
• Предложението за нов регламент ще улесни тези дейности чрез въвеждане на по-леки правила и изясняване на обстоятелствата, при които е възможен обмен на семена, и чрез въвеждане на изброените по-горе дерогации.

Вярно ли е, че дейностите, насочени към опазване на редки и застрашени земеделски сортове, сега ще бъдат регулирани като "търговия"?

• Напротив, тези дейности са допълнително улеснени, както беше посочено по-горе.

Вярно ли е, че приемането на предложението на Комисията би довело до унищожаването на старите и традиционни местни сортове семена, които са жизненоважни за "продоволствената независимост" на хората?

Предложението на Комисията предоставя значителни нови възможности на земеделските стопани да продават своите семена в определена рамка, която позволява минимална проследимост и качество. Гражданите трябва да могат да се доверяват и да имат доверие в нашата система.

— С предложението на Комисията се въвеждат и други нетърговски възможности за подпомагане на дейностите на дребните земеделски стопани на местно равнище:

— С него се въвежда рамка, която позволява обмен в натура на семена между земеделските стопани — дейност, която не е разрешена съгласно действащото законодателство. Всъщност тази рамка не се отнася до "продажбата" на семена.

— С него също така се въвежда рамка за дейността на организации с нестопанска цел и мрежи, посветени на опазването на растителните генетични ресурси, в която земеделските стопани могат да участват.

Важно е, както за потребителите, така и за земеделските стопани, фитосанитарните изисквания винаги да бъдат спазвани", се посочва в позицията.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна