Ужасяващите сценарии в Ирак, Либия и Афганистан след падането на тамошните диктатури не бива да се повтарят в Сирия след бягството на Башар Асад, предупреди върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас.
В изявление пред Европарламента тя предупреди, че екстремизмът може да се надигне отново и прикани международната общност да спомогне за мирен политически преход в арабската страна, изтормозена от 13 години гражданска война.
"Трябва да избегнем повторението на ужасния сценарий в Ирак, Либия и Афганистан", каза Калас и добави:
"Следващите дни и седмици категорично ще са от ключово значение дали нещата вървят в правилната посока. Същото важи и за териториалната цялост на Сирия и също как можем да ѝ помогнем да започне да изгражда държавата си, така че да е единна, да включва всички, в т.ч. всички малцинства и различни групи".
Калас каза още, че хората имат право на справедливост, но не трябва да се допуска лично отмъщение и превръщането на религията в оръжие.
Евродепутати изразиха опасения, че събитията в Сирия могат да доведат до междурелигиозни и междуетнически размирици по време на дебат в комисията по външни работи на Европейския парламент в Брюксел с върховния представител по външната политика и сигурност Кая Калас.
Много от тях припомниха, че лидерът на групировката "Хайят Тахрир аш-Шам" Абу Мохаммед ал-Джулани, която свали режима на Башар Асад, е бивш джихадист.
Станислав Стоянов от "Европа на суверенните нации" подчерта:
"Ще припомня, че в Резолюция 2254 на ООН, предшественикът на организацията, завзела Дамаск, е обозначен като терористична организация. Това е изключително притеснително. Необходимо е да не допуснем Сирия да се превърне в "инкубатор" на тероризъм и пореден генератор на бъдещи конфликти в близост до Европа. ЕС трябва да преосмисли ролята си в международните отношения, защото за пореден път просто наблюдава отблизо какво се случва в неговата периферия".