Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни.
От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и осигурителната система. Част от исканията са въвеждане на данък богатство, както и прогресивно облагане на доходите на физическите лица.
Синдикатът предлага за данъка върху доходите на физическите лица да се въведе прогресивно облагане със скала на три етажа, като се запази ставката от 10% за възнагражденията от средната работна заплата до максималния осигурителен доход за страната, а доходите над него да се облагат с по-висока ставка.
В проектобюджета за догодина е заложен ръст на максималния осигурителен доход от сегашните 3750 на 4130 лева. Синдикалистите настояват той да се повиши на 8500 лева.
Местен данък богатство – облагане на съвкупното имущество на лице над определен праг - е друга идея на синдикалните експерти.
Те искат обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст, както и обезщетението за отглеждане на дете до осемгодишна възраст от бащата (осиновителя) да бъде равно на минималната работна заплата. В проектобюджета за догодина се предвижда тези обезщетения да останат 780 лева.
Увеличение с 15% на разходите за възнаграждения в бюджетния сектор и реформа в сектор здравеопазване за оптимизиране на разходите в системата и гарантиране на достойно заплащане на труда, са идеи на "Подкрепа" в разходните мерки.