Турция и ЕС обещаха да отпуснат финансова помощ за възстановяването на Сирия и завръщането на бежанците в родината им. Западните страни постепенно възстановяват дипломатическите връзки с арабската страна след сваляне режима на Башар Асад.
Сирия има нужда от администрация, която да включва представители на всички религиозни общности, заяви турският президент Реджеп Ердоган след разговори с председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
На свой ред Фон дер Лайен подчерта, че възстановяването на Сирия е важно за ЕС и заяви, че Брюксел трябва да засили „пряката си ангажираност“ с новите управляващи в Дамаск. Тя обяви, че ЕС ще отпусне на Турция допълнителни средства в размер на 1 милиард евро, за да се грижи за сирийските бежанци, които приема. По-рано новият върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас отчете, че държавите членки са използвали 3,3 милиарда евро за хуманитарна помощ за Сирия.
Западът се опитва да установи връзки с новата власт в Дамаск. Германски дипломати разговарят за пръв път с представители на групировката "Хаят Тахрир ал Шам", фокусирайки се върху преходния процес в Сирия и защитата на малцинствата. Така Германия се присъединява към САЩ и Великобритания при установяването на контакти с ислямистката групировка. В Дамаск пристигна и френска делегация, начело със специалния пратеник Жан-Франсоа Гийом, който изрази надежда, че периодът на преход във властта в Сирия ще бъде мирен.
Лидерът на бунтовническата коалиция Ахмед ал Шараа (по-рано Ал Джолани – б.р.) поиска да бъде сключен договор между държавата и представителите на различните вероизповедания, който да гарантира социалната справедливост в Сирия. Той призова и да бъдат отменени международните санкции, за да може бежанците да се завърнат в родината си.