По традиция последното заседание на общинския съвет изобилства от доклади, а по традиция на сегашния мандат общински съветници, размяната на остри реплики и обвинения е задължително за всяка сесия. Вносителите на някои от отлаганите вече на няколко заседания доклади, се надяват, че на утрешното, най-накрая ще бъде взето утвърдително решение.
Но други точки от дневния ред, със сигурност предполагат, че дискусиите ще бъдат продължителни. Като план-сметка по чистота на територията на Столичната община за 2025 г., а предвид и съмненията на опозицията, най-вече в лицето на коалция ГЕРБ-СДС, за това как е организирана работата и взимането на решения в Завода за отпадъци на София през последните седмици, то план-сметката определено ще предизвика напрежение.
Зам.-кметът на СО по направление „Зелена система, екология и земеползване“ Надежда Бобчева подчерта, че за първи път размерът й минава бариерата от 300 млн.лв.
“Това не е чак толкова много, само 6% от приетата за 2024 г. план-сметка, но с цели 27% по-висока от последната приета план-сметка - тази от 2022 г., която продължава да е основният инструмент, с който ние разполагаме, тъй като през 2023 г. и 2024 г. София нямаше приета план-сметка, респективно тази, с която ни се наложи да работим тази година, беше тази от 2022 г.
Няколко са нещата, които сме поставили като акцент. На първо място това е, че планираме да завишим контрола върху фирмите, които се занимават с чистотата на Столичната община.
Планираме да го постигнем по два пътя - чрез автоматизирана системите, която да следи по всякакъв начин - бордови компютри, сензори за измерване теглото на отпадъците, GPS устройства, комуникационни модули и др.,т.е. да следим самата дейност, и другия е че са повишени парите за Столичен инспекторат, за да можем да повишим интересът към тази работа и да създадем условия по-добре колегите от инспектората да вършат своята дейност, посочи още Бобчева.
А по отношение на една от най-обсъжданите мерки, свързани с качеството на въздуха - миенето на улици, зам.-кметът Надежда Бобчева посочи, че е предвидено да се мият улиците регулярно и много по-често с автоцистерни с дюзи, като е планирано да се мие с тях 24 пъти годишно, както и да се мият всички улици 8 пъти годишно. Освен това се планира да се влиза да се мият и вътрешнокварталните улици, наред с тези, по които минава масовият градски транспорт.
Средствата за озеленяване също са завишени, като освен бюджетът за дирекция „Зелена система“, повишени са и парите за районните администрации, които могат да реализират такива дейности.
И ако някои от докладите ще предизвикат реакции от управляващи и опозиция, пример за отбелязване е, че общинските съветници се обединиха за създаването на Фонд за подкрепа на учащи и изявени деца в областите култура, изкуства, наука и образование, спорт. Тепърва ще се вземе решение как точно ще бъде управляван, методология за класиране на кандидатстващите и самия бюджет на фонда.
На утрешното заседание ще бъде гласувано и предложението да бъде увеличен туристическия данък в София, който не е променян от 13 г.
Чуйте целият репортаж на Златина Василева в звуковия файл.