По-малко германски компании изпитват затруднения да запълнят свободните си работни места поради недостиг на работна ръка, отколкото преди година, което показва устойчив пазар на труда, започващ да усеща въздействието на икономическата слабост, показва проучване на Търговско-промишлената камара DIHK, цитирано от Ройтерс.
Германия, подобно на индустриализираните страни по света, е изправена пред сериозен недостиг на работна ръка, особено в квалифицирани сектори с висок растеж.
Според проучването на DIHK сред 23 000 фирми, делът на компаниите, изправени пред трудности при наемането на персонал, е намалял до 43% от 50% през предходната година.
Броят на хората без работа в Германия се е увеличил през ноември до 2,86 милиона. Федералната агенция по заетостта (BA) казва, че е възможно в началото на 2025 г. техният брой да надхвърли границата от три милиона за първи път от 10 години.
В отговор германският министър на труда Хубертус Хайл иска да удължи максималната продължителност на обезщетението за съкратено работно време до 24 месеца от сегашните 12 месеца, според проект на регламент, видян от агенция Ройтерс.
От една страна, пазарът на труда започва да усеща влиянието на икономическата слабост, като безработицата се очаква да се повиши тази година до 6,0% от 5,7% през 2023 г., според правителствените прогнози.
От друга страна, недостигът на квалифицирани работници остава голям и много компании изпитват трудности при намирането на служители поради класическо несъответствие: компаниите, които искат да наемат, търсят различни квалификации от наличните, се казва в доклада на DIHK.
Приблизително 1,5 милиона работни места са незаети в икономиката като цяло, в сравнение с 1,8 милиона през предходната година, отбелязва още Търговско-промишлената камара.
Отделно проучване на института Ifo пък показва, че компаниите в Германия стават все по-рестриктивни в планирането на персонала.
"Все по-малко и по-малко компании разширяват работната си сила. Вместо това се увеличава делът на компаниите, които искат да съкратят работни места", заяви ръководител на проучванията в Ifo - Клаус Волрабе.
Централна тема на предсрочните национални избори на 23 февруари ще бъде въпроса как да съживим най-голямата европейска икономика.
Икономическата криза оставя по-специално своя отпечатък върху планирането на персонала в производствения сектор, показва проучването на Ifo. Всички индустриални сектори обмислят съкращения на работни места, като най-тежко засегнати са металургията и производителите на автомобили и техните доставчици.
Делът на компаниите, които не могат да запълнят свободните работни места, е спаднал до 43% в индустриалния сектор от 54% миналата година, показва проучването на DIHK.
В строителството 53% от фирмите съобщават за затруднения при заемане на свободни позиции, а в гражданското инженерство дори са значително повече - 61%.
Повече от четири от десет фирми също така не могат да заемат свободни позиции в сектора на услугите, показва още проучването.