Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов
Снимка: Личен архив

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното здраве.

Младият българин 6 години работи в Лабораторията по лазерна физика в Института по механика към БАН и 3 г. - инженер в GlobalFoundries - третата компания в света за производство на микрочипове и полупроводникови устройства. С безценен опит в симулациите, математическото моделиране и лазерната физика, заедно със свои колеги в направление "Дигитално здравеопазване" в GATE Симеон регистрира патент за Метод и система за следене на пациенти чрез видеонаблюдение. Изобретението подпомага ранното откриване и превенцията на усложнения вследствие на епилептичен припадък.

Талантливият изследовател работи и по система за детекция и реакция в реално време при епилептични припадъци, която се тества при петима пациенти в клиника в Нидерландия, както и по изследване на мозъчните мрежи по проект, свързан с ранна диагностика на болестта на Алцхаймер.

"Всеки ден се изправям пред различни предизвикателства в тази сфера и съм щастлив, че имам възможността да работя върху тях – каза пред БНР-Радио София ученият. – Взаимодействаме с различни клиники и лекари и обработваме цифрова информация, която те са събрали. Така по-лесно се работи и анализира тя, да се правят изводи, да се повишава качеството на здравеопазването."

Той посочи, че с колегите си опитват да намалят заетостта на медицински специалисти с немедицинска дейност като въвеждат автоматизация, където е възможно.

В мултидисциплинарния екип учени въвеждат технологиите и за по-добро обгрижване и проследяване на пациентите, за облекчаването на техния живот. Помагат и на специалистите в диагностиката.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна