Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След взети проби край Дуранкулак: Няма опасност за Българското Черноморие след разлива край Керченския проток

Няма пряка опасност за Българското Черноморие след разлива на петролен танкер край Керченския проток. Това сочат данните, събрани от Министерството на околната среда и водите. Днес в присъствието на министър Петър Димитров бяха взети проби от морската вода в най-северната точка на страната ни – Дуранкулак.
  
Анализите, направени до момента от Института по океанология и Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, посочват, че пряка опасност за териториалните води на България след инцидента с танкерите край Керченския проток, няма, категоричен е министърът на околната среда и водите Петър Димитров. По думите му замърсяването се насочва в югоизточната посока на Керченския залив и на север към Керченския пролив има голяма вероятност за сериозно екологично замърсяване на Азовско море.

Предвид събитията в Керченския пролив министър Димитров е разпоредил ежемесечни изследвания на морската вода при Дуранкулак , Шабла и Калиакра. Първоначалните данни от днешните изследвания показват, че водата не е замърсена, посочи директорът на Басейновата дирекция „Черноморски район“ Явор Димитров.

По данни на сателита, облетял мястото на инцидента, се наблюдава нефтен разлив по повърхността на водата, но той не се насочва към нашата икономическа зона, посочи проф. д-р Мирослав Цветков от Висшето военноморско училище. "Най-вероятно този разлив ще си остане там, докато потъне или докато не вземат мерки да го ограничат или съберат по някакъв начин", допълни проф. Цветков. 

Пълният анализ от взетите проби днес ще бъде готов до една седмица.

Подробностите чуйте в звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна