Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психология и мотивация

Ивайло Кунев: Благодарността е ключ към поставянето и постигането на цели

Времето е скъп ресурс, който трябва да инвестираме внимателно

Ивайло Кунев
Снимка: Елисавета Белеганска

Благодарността е път към щастието. А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него.

Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни. Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати.

Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една и съща част на мозъка.

На вододела на 2025-2025 г. това подчерта пред БНР-Радио София Ивайло Кунев, корпоративен обучител с близо 20-годишен опит. Той е автор на специализирани програми за развитие на бизнес компетентности и лидерски умения. Негови са аудиокнигите "Забравените истории на България. 7 урока за лидерство", "Готов ли си да продаваш? 13 съвета за планиране на продажбите" и "НЛП-Комуникационно майсторство". В края на 2020 г. представи своята система STRETCH за баланс в живота.

Ако вие сте от тези 32-37% от хората, които си поставят цели, трябва да знаете как да го правите, за да не си правите лоша услуга като подчините мисълта и въобще живота си за постигането им, отбеляза Кунев.

"При поставена цел, неглижираме много други дейности и части от живота. Затова трябва да си даваме сметка кое ще е ощетено. Ако целта е кариера, например, може да страдат взаимоотношения с близки хора, хоби или други интереси. За да има баланс, трябва целта да е свързана в двойка с това, което "се прецаква". Да разглеждаме решенията си едновременно. Парадигмата, че не могат и двете е погрешна", каза още експертът.

Той даде пример с Дуайт Айзенхауер - 34-ти президент на САЩ и главнокомандващ съюзническите войски по време на Втората световна война, който е успял да напише 27 книги и е баща на 9 деца.

Едни от най-способните и заети хора май са имали време за всичко, вметна Кунев и предложи хората да мислят са времето си като нещо, което могат да инвестират.

Трябва да сме скъперници, да знаем, че няма време за всичко, да мислим за него като ресурс. Освен това е добре да има някаква форма на награда, когато правим нещо добро или хубаво.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна