Жители на района излязоха на протест след тежката катастрофа, станала след сблъсък на автомобил коне без надзор на пътя Кюстендил - Ябълково.
Снимка: Кирил Фалин
Представители на полицията, Областната администрация, Областното пътно управление и други ангажирани институции дебатираха по проблема с безстопанствените коне по пътя Кюстендил - София в района на село Ябълково.
При катастрофа, предизвикана от животните в този участък, на 28 декември загина 18-годишната Андреа, а две нейни връстнички бяха ранени.
Обсъждането беше организирано от Общинския съвет, участваха и депутати от региона, както и експерти.
Бяха посочени отговорностите на всяка една институция, беше цитирана и статистика за наложените санкции през годините, които обаче не са дали резултат - проблемът в този двукилометров участък е от близо 20 години.
Оказа се, че собственикът на стадото коне, който беше задържан, но влезе в кардиологията на непосочена от прокуратурата болница - Стоян Игов, е регистрирал животновъден обект в района на ромския кв. "Изток" през 2009 година с 24 животни. Вероятно оттогава са и случаите с преминаващи по пътното платно коне, оставени без надзор.
В обобщение кметът на общината инж. Огнян Атанасов констатира: "Сега защо няма коне? Нито сме ги изловили, нито някой е направил някаква по-мащабна акция, просто си ги прибраха.
Когато актовете, които се налагат, както виждате - на АПИ актът е 500 лв., ако не се лъжа, тези на БАБХ не знам колко са, нашите са 500 - 1000 лв. и т.н. - преценяват, че могат да си ги платят и, за съжаление, това се случва и за това говоря.
Едва ли с актове за 300, 500, 1000 лева може да изплашиш някой, който е бил 30 години в затвора, половината му живот минал в това място.
Каквито и комисии да правим, глоби и т.н., не мисля, че 20-тия или 21-вия кон няма да се появи на пътното платно отново".
Монтирането на ограда е най-надеждното решение срещу безконтролно пусканите животни на пътя Кюстендил - Ябълково, казаха експерти след края на дискусията, продължила над 2,5 часа. Проблемът е кой да финансира такова ограждане - Общината или Агенция "Пътна инфраструктура"(АПИ).
Такъв проект за ограждане на двукилометровия участък е имало и преди години - тогава обаче АПИ и Общината не са успели да съгласуват финансовите си ангажименти си и да я монтират. Впоследствие е поставен електронен пастир, който обаче не спира едрите животни - и коне, и крави могат да прескачат.
Диана Русинова от Сдружението за европейски пътни политики посочи:
"Нашето предложение е да се изгради съвсем нормална ограда - такава, каквато има покрай автомагистралите, като ще предложим техническо решение там, където се включват селскостопанските пътища, как да бъдат допълнително обезопасени, за да се възпрепятства през тези входове да навлизат въпросните животни. Оградата не може да бъде прескочена, не може да бъде съборена, ако бъде направена правилно.
Говорим за най-обикновено ограда, каквато се слага и покрай нашите автомагистрали, не е нещо, което не сте виждали".
Русинова отговори на въпрос на кого е задължение да направи тази ограда: "Конкретно за този пътен участък задължението е на Агенция "Пътна инфраструктура". Сега чух, че Общината искала да финансира подобно нещо, но аз ще направя всичко възможно да проведа разговор с министър Коритарова - на регионалното развитие и благоустройството, тъй като това е задължение на АПИ съгласно действащия Закон за пътищата".
До 15 януари трябва да са готови докладите за цялостна оценка на пътния участък от АПИ и Сдружението за европейски пътни политики.
Търсенето на удачно и приложимо решение по проблема продължава. А за утре, събота, на мястото, където загина Андреа, е насрочен нов протест.
Според предварителните заявки ще има и блокада на пътя
, за да научите най-важното от деня!