Няма точни сведения за времето, когато християнството проникнало на Синайския полуостров, но в началото на ІV век там, на Хорив и в разположената по източния бряг на Червено море Раитска пустиня, живеели много отшелници. Към 311-313 г. те били нападнати от сарацинско племе и в Синайския манастир били избити всичките четиридесет монаси. За да защити Синайските подвижници от бъдещи угрози на бедуините, Юстиниан Велики (527-565 г.) построил в първата година от царуването си прочутия до днес Синайски манастир "Св. Екатерина".
Света Нина или Нино, известна като просветителката на Грузия, е родена в Кападокия. Баща ѝ бил роднина на св. Георги Победоносец, а майка ѝ - сестра на Йерусалимския патриарх. Дванадесетгодишна св. Нина заминала за Йерусалим, а по-късно и за Иверия (дн. Грузия), където се заселила в градината на царския дворец, до старата столица Мцхета. Нейната проповед, подкрепяна от царя и царицата, довела до покръстването на грузинския народ.
Св. Нина изобличавала езическите жреци и проповядвала Евангелието по тези земи и призовавала към покаяние.
Заради апостолското си просветителско дело се почита като „равноапостолна“.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".