Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ добавиха Tencent и CATL в "черния списък" на компаниите, работещи с китайските военни

Снимка: asia.nikkei.com

Министерството на отбраната на САЩ обяви снощи, че е добавило няколко китайски технологични гиганти, включително лидера в електронните игрите и социалните медии Tencent Holdings и производителя на батерии CATL към списък с фирми, които, според него, работят с китайските военни, съобщават Ройтерс и "Файненшъл таймс".

Списъкът също така включва производителите на чипове Changxin Memory Technologies и Quectel Wireless, производителя на дронове Autel Robotics, както и най-голямата китайска транспортна компания COSCO Shipping Holdings, сочи документ, публикуван в понеделник.

Две юридически лица, собственост на голямата китайска държавна петролна компания China National Offshore Oil Corporation 0883.HK, също бяха включени в "черния списък" - CNOOC China Ltd и CNOOC International Trading.

Министерството на външните работи на Китай заяви във вторник, че Пекин "винаги се е противопоставял твърдо на генерализирането на концепцията за национална сигурност от страна на САЩ, създаването на дискриминационни списъци с различни имена и неразумното потискане на китайски компании".

Китай също така предупреди, че "решително ще защитава законните права и интереси на китайските компании и ще защити законното си право на развитие".

Актуализираният ежегодно списък на китайските военни компании, който е официално упълномощен съгласно законодателството на САЩ като "списък раздел 1260H", включва 134 компании, сочи съобщение, публикувано във Федералния регистър.

Въпреки че включването в този списък не включва непосредствени забрани, то може да бъде нанесе удар върху репутацията на засегнатите компании и представлява рязко предупреждение към юридическите лица и фирми в САЩ за рисковете от извършване на бизнес с тях. Това може също така да увеличи натиска върху Министерството на финансите на САЩ да санкционира компаниите.

Новината причини спад на акциите на посочените по-горе компании по време на азиатска днешна търговия, като акциите на Tencent поевтиняха в началото на днешната търговия на борсата в Хонконг с цели 7%, докато търгуваните в САЩ акции на същата фирма, която е и компания-майка на китайското приложение за съобщения WeChat, спаднаха с 8% по време на извънборсовата търговия .

В свое изявление Tencent посочи, че включването ѝ в списъка е "очевидно грешка", като същевременно добави:

"Ние не сме военна компания или доставчик. За разлика от санкциите или експортния контрол, този списък няма влияние върху нашия бизнес".

Компанията CATL, която е най-големият в света производител на батерии за електрически превозни средства, също определи като "погрешно" това решение, заявявайки, че "не се занимава с никакви военни дейности". CATL е и важен доставчик на американския производител на автомобили Tesla и има глобален пазарен дял на EV батерии от около 38 процента.

Акциите на CATL на борсата в китайския град Шънджън поевтиняха с над 5 на сто.

Говорител на Quectel пък каза, че компанията "не работи с военните в която и да е страна и ще поиска от Пентагона да преразгледа това определение, което очевидно е направено по погрешка". Акциите на Quectel спаднаха с близо 7%.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени