Европа е изправена пред голямото изпитание Америка да я напусне, Русия да не се интересува от нея и да бъде оставена сама на себе си.
Това мнение изказа пред БНР журналистът Явор Дачков и коментира:
"За тези бюрократи, които ползваха сигурността на Америка, руския евтин газ и благоденстваха, това е фатално. Но за хора като Виктор Орбан, за нации, които искат Европа да стане силна, това е шанс".
"Европа няма никакъв шанс за каквото и да е без Америка и без Русия. По-разумно щеше да бъде Европа да продължи да се придържа към курса на Америка и когато тя го обърна, Европа да продължи да се движи след нея. ... Америка започна тази война и когато я изгуби, Тръмп видя, че прагматичното решение е да се сближи с Русия, а не да продължи конфронтацията, която щеше да нанесе още по-големи поражения на Америка. Тук идва и тънката дипломатичност на Русия, тя не се бие в гърдите и не казва, че е победила, а оставя Тръмп да бъде миротворец и да внесе разума, но европейците не искат да се вслушат, за съжаление", смята той.
Според Дачков ситуацията сега би била съвсем различна, ако "Европа още от самото начало беше разбрала, че този конфликт е провокиран от САЩ още през 2014 г. и той е заложен още от 1990 г., че Русия непрекъснато предупреждаваше какво ще се случи, ако НАТО продължава да се приближава до нейните граници":
"Тогава много по-разумно щеше да бъде да бъдат оставени Украйна и Русия да се разберат в този семеен конфликт, защото той е точно такъв, както каза още в началото един голям руски анализатор, и да предлагат разумни решения. А разумните решения бяха "Минск-1" и "Минск-2".
По думите му бившата канцлерка на Германия Ангела Меркел е признала, че европейците са протакали, "за да може Украйна да бъде въоръжена от САЩ и съюзниците от НАТО и да може да се атакува Русия":
"Това е причината за този конфликт и Макрон го знае много добре. Вече мисля, че политиците, които са на сцената, отдавна не говорят това, което мислят, а това, което е техният конюнктурен интерес. ... Русия не е никаква заплаха, тя не иска да придобива територии. Дори тези, които сега придоби от Украйна, бяха пряко волята ѝ, защото бе принудена да направи референдум в завзетите територии, за да не отстъпва".
Говоренето на премиера Росен Желязков е в стила на нищо не казващия протокол, смята Явор Дачков и прогнозира:
"България ще остане неутрална и на думи ще подкрепя Зеленски. Делян Пеевски, който е най-сериозната част от управляващата коалиция, каза недвусмислено, че повече на Украйна няма да помагаме. Само ПП-ДБ остана да подкрепя участието на България в това войната да се води до последния украинец. Мисля, че България ще следва европейския път, без да се изхвърля много. И когато този път катастрофира и ще трябва да вземе решение пак да се присламчи към САЩ, тя ще вземе завоя. Жалко е да се каже това, но не е ново, защото ние се държим така от Освобождението насам".
Интервюто на Стефан Кунчев с Явор Дачков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.