Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На първо четене:

НС: ВСС с изтекъл мандат да не може да провежда процедура за "тримата големи" в съдебната система

Снимка: БТА

Пленумът на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да провежда процедура и да гласува предложение за тримата големи в съдебната система (главен прокурор и председатели на ВАС и ВКС), реши на първо четене мнозинството в Народното събрание.

Три отделни законопроекта обсъдиха на първо четене народните представители - на ПП-ДБ, на "Възраждане" и на "Има такъв народ". 

Два от трите законопроекта за промяна в Закона за съдебната власт - на ПП-ДБ и "Възраждане", са свързани с избора на главен прокурор, насрочен за 16 януари.

Депутатът от "Възраждане" Петър Петров заяви от трибуната на парламента:

"Ще предприемем каквото е необходимо, за да спрем това беззаконие, мафиотизация и унищожение както на върховете на съдебната система, така и на българската държавност".

Приетите на първо четене промени предвиждат всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор.

Ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици от ВСС ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. 
 
С подкрепения законопроект, внесен от "Има такъв народ", се предвижда структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела. Както и ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган.

Двата законопроетка - на ПП-ДБ и ИТН, бяха подкрепени единодушно, а проектът на "Възраждане" не получи подкрепата само на "ДПС - Ново начало".

Депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов подчерта, че промените не се правят за конкретно лице, а са очаквания от обществото за справедлив съдебен процес:

"Има безспорно напрежение в това Висш съдебен съвет с непопълнен състав и с изтекъл мандат на членовете му да упражнява своите функции. Това напрежение идва от изискването на правото на справедлив съдебен процес, а той изисква да има гаранции пред това българският съд да бъде безпристрастен. Тези гаранции не могат да бъдат дадени без да се съобрази настоящата ситуация".

За да бъдат окончателно приети, тези законови промени трябва да минат и на второ четене в пленарната зала.


По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна