България няма да предприема допълнителни мерки във връзка с възникналото огнище на шап в Германия, съобщиха за БНР от Агенцията по храните. Ще продължат да се прилагат само рутинните профилактични мерки, които са в сила след справянето със заболяването у нас през 2011 г.
По данни на месопреработвателния бранш България произвежда едва 40% от нужното месо , останалото се внася , а по данни на агростатистиката през 2024 г страната ни е внесла от Германия близо 17 хил. тона месо.
Вече има единици държави, които ограничиха вноса на месо от Германия предвид възникналото огнище на шап, у нас обаче засега ограничения не се предвиждат.
Шапът е най-силно заразното вирусно заболяване по домашните и диви чифтокопитни животни, от което боледуват говеда, биволи, овце, кози, домашни и диви свине. Заразата причинява значителни икономически загуби и се разпространява механично чрез замърсени продукти, фураж, транспортни средства, дори и хората могат да бъдат преносители, въпреки че не боледуват от шап.
Последните огнища на заразата у нас са откривани преди 14 г. и оттогава се прилагат профилактични мерки във всички погранични райони. Вирусът на шапа е ендемичен за Турция, Близкия изток, Африка и много азиатски държави и нелегално внесени продукти от животински произход от тези региони създават постоянна заплаха за селското стопанство в Европа.
Вчера специален комитет на ЕК реши въвеждане на 3 и 10 км зони около огнището в Германия, а зоопарковете в Берлин затвориха като предпазна мярка. Ситуацията се наблюдава внимателно и при нужда ще се задействат още по строги мерки.