На 28 октомври 1939 г. студенти излизат по улиците на Прага, а срещу тях са хвърлени войските на протектората, които започват да стрелят срещу тях. Тогава загива студента Ян Оплетал. Убийството му предизвиква вълна от неодобрение и бурна реакция. Студентите започват всеки ден, все повече и повече да излизат по улиците и да протестират. Недоволството им продължава до 17 ноември, когато десетки от тях губят живота си.
„След това войските на протектората затварят всички висши учебни заведения в цяла Чехословакия. Оттогава 17 ноември се чества като Ден на студентите в Чехия, в Чехословакия и става Международен ден на студентите.“, обясни Радка Рубилина.
Според Рубилина тези събития припомнят, че студентите са единствената сила, когато обществото се страхува, когато обществото мълчи. Те са единствените, които се осмеляват да излязат на улиците и да протестират.
В днешно време 17 ноември е един от най-живите и най-празнуваните дни в Чехия. Обикновено чехите не обичат да празнуват националните празници. По-скоро излизат някъде в природата или на вилата, в градината. Но 17 ноември е изключение. Всяко семейство пали свещичка на определено място. Но това място вече не е свързано със събитията през 39-та година, а с тези от 90-та. Тогава в страната е сложен края на комунистическия режим. В Чехословакия се поставя в началото на демократичното управление.
„Дори националното радио изкарва специален автомобил, с когото излъчва от площад „Народни Трида“, където са се случили най-важните събития през 89-та година, когато студентите излизат на улицата и срещу тях е хвърлена милицията на Чехия.“
Целият ден е изпълнен с дискусии, с неформални срещи и разговори между хора, които обикновено не се срещат, не си говорят. Една такава среща е в музикален клуб, където се събират рокаджиии от 70-те и 80-те години, които разговарят със съвременните млади хора за живота тогава.
„17 декември е ден, в който се отварят темите за свободното общество, както и за младите хора. Студените все още имат едно определено и важно място в обществото в Чехия. Те успяват да направят различни формирования, да излизат на демонтрации, да стачкуват, така че останалата част от обществото да ги чуе. От последните големи техни демонстрации, в които те окупират различни сгради в Чехия, се съсредоточават върху теми, които са от глобален характер. Темите са свързани с опазването на околната среда и с намаляване на вредните емисии в атмосферата.“
Разговорът с Радка Рубилина продължава със Стената на Джон Ленън. Повече за нея ще научите от звуковия фай