Парламентът спря избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, насрочен за утре, 16 януари, от Висшия съдебен съвет (ВСС), и определи срок до 6 месеца за заемане на поста като временно изпълняващ длъжността. Това е записано в окончателно приетите в пленарна зала промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Какво още решиха народните представители?
След повече от 6 часа дебати, прекъсвани на два пъти за почивки, депутатите решиха с единодушие ( с 232 гласа "за", без "против" и "въздържали се") да спрат процедурата по избор на Борислав Сарафов за главен прокурор.
В окончателно приетите промени в Закона за съдебната власт е записано, че "започналите процедури, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, да се прекратят".
Това на практика означава, че каквото и да реши утре ВСС, ако президентът не издаде указ до обнародването на закона в Държавен вестник, изборът на Сарафов би бил нелегитимен.
Този състав на ВСС не може да започне и нова процедура по избор, тъй като депутатите приеха, че орган с изтекъл мандата не може да гласува за назначаване и освобождаване на тримата големи в съдебната система – главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС.
Същевременно Народното събрание си даде срок до 6 месеца от влизане в сила на закона да изберат членове на ВСС от парламентарната квота.
Депутатите приеха още да ограничат до 6 месеца на срока, в който един и същи човек може да бъде временно изпълняващ функциите главен прокурор, председател на Върховния административен съд (ВАС) или Върховния касационен съд (ВКС), дори и да има прекъсване.
С гласовете на "ДПС - Ново начало" (против) и ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица" и ИТН (въздържали се) бяха отхвърлени предложенията временно изпълняващ функциите на главен прокурор или председател на ВКС или ВАС да не може да се кандидатира за тези длъжности, както и възможността т.нар. трима големи в съдебната система (главен прокурор и председатели на ВАС и ВКС) да не могат да бъдат избирани за временно изпълняващи функциите. Според ПП-ДБ това е нарушение на Конституцията.
Отхвърлено беше и предложението за въвеждане на т.нар. двойно мнозинство - т.е. след отказ на президента да назначи предложения кандидат за главен прокурор, ВСС да приеме решението с по-голямо мнозинство от първоначалния избор.
С тези решения промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) бяха окончателно приети.
Заради объркване в гласуването лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов предупреди председателят на Народното събрание Наталия Киселова, че може да се стигне до искане на оставката ѝ още следващата седмица.