Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Югоизточна Европа подписа Меморандум за изкореняване на раковите заболявания, причинени от HPV

Момчетата също да бъдат включени за имунизация за HPV-свързаните ракови заболявания

Първа регионална конференция за борба с човешкия папилома вирус "Споделена визия за Югоизточна Европа"
Снимка: PR Care

Над 150 участници и гости събра първата регионална конференция за борба с Човешкия папилома вирус "Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV".

Събитието се състоя в Народното събрание под патронажа на председателя на 51-то Народно събрание доц. Наталия Киселова и с подкрепата на Европейската ракова организация и Коалиция HPV – България. Конференцията бе организирана по повод Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка (20 - 26 януари).

За ползите и страховете от ваксинацията срещу човешкия папилома вирус

Представители на 10 държави и организации от Югоизточна Европа подписаха Меморандум да работят заедно за елиминиране на свързаните с HPV заболявания и за ваксиниране на всички в региона, независимо от пола. Документът бе подкрепен и от представителите на Европейската антиракова организация (ЕСО) и от проф. Даниел Кели – съпредседател на Мрежата за действие за елиминиране на HPV и хепатит В. Защото Човешкият папилома вирус причинява 91% от случаите на рак на маточната шийка, 91% от рака на ануса, 75% от рака на вагината, 70% от рака на орофаринкса и хранопровода, 69% от рака на вулвата и 63% от рака на пениса.

Председателят на 51-вото Народно събрание доц. Наталия Киселова откри конференцията и подчерта, че е необходимо скринингът за социалнозначими заболявания, включително и за раковите заболявания, причинен от HPV, да стане устойчива политика.

"Настоящата конференция показва решимостта на всички парламентарно представени партии да се справят с проблема HPV. Лично аз ще настоявам за скорошното приемане на новата Национална програма за борба с раковите заболявания, свързани с HPV (2025 – 2028), която предвижда да се ваксинират и момчетата от 10 до 13 години. Ваксинирането трябва да се припознае от обществото като интелигентният избор, който спестява страдания и спасява човешки животи“, заяви председателят на Здравната комисия проф. д-р Костадин Ангелов.

Новата национална програма за превенция на HPV свързаните заболявания ще започне да действа от края на януари, когато ще се осигури нейното финансиране, увери присъстващите Илия Тасев – завеждащ дирекция "Опазване на общественото здраве" на Министерство на здравеопазването.

Стана ясно, че ваксиналното покритие срещу HPV в различните страни от Европейския съюз се е покачило през 2024 г. в диапазона от 1% до 90%.

За това колко бързо може да се постигне напредък във ваксинирането срещу HPV, когато правителството и институциите вземат правилните политически решения, говори Александра Грозданова – национален координатор по имунизациите в Северна Македония. 

"С политическо решение 9-валентната ваксина срещу HPV стана задължителна за всички момчета и момичета от 12 до 19 години, а за 20- до 44-годишните ваксината се реимбурсира 50%. Ваксиналното покритие за 2023 г. беше 58,8% и очакваме вече да се е покачило значително."

Алина Команеску – консултант по HPV за Румъния и д-р Марко Гангур – консултант по HPV за Хърватия, разказаха колко е важна подкрепата на институциите и на местната власт във ваксинационния процес:

"На национално ниво обединихме усилията на Хърватския институт по обществено здраве, депутати и евродепутати, академичните кръгове, специалисти от IT-сектора, преподаватели в университетите и в училищата, за да имаме диалог по темата с младите хора и с родителите. Така в момента ваксинационното покритие срещу HPV в Хърватия е 54% за момичетата и 39% за момчетата", обясни д-р Марко Гангур.

Проф. Радка Аргирова очерта успешната дейност на сформираната през март 2023 г. Коалиция HPV в България: 

"Създадохме коалицията, защото в България се ширеха съмнения за безопасността на ваксините и стана поле на антиваксинална пропаганда. С нашите медийни изяви и информационни кампании успяхме да повишим 5 до 8 пъти осведомеността за надеждността, високото качество и ефективност на ваксината срещу HPV. Проведохме обучения на общопрактикуващи лекари, педиатри, педагози, ученици, родители, здравни медиатори, както и специална академия за журналисти.

Нашата коалиция е видима и насочва диалога в обществото за здравето в правилната посока – към превенцията."

Членът на Коалиция HPV България д-р Гергана Николова подчерта, че в последната година ваксиналният обхват на момичетата от 10 до 14 ненавършени години е близо 4%, но реално това е 100% увеличение спрямо 2023 г.

"Когато има регистри и информационни табла, данните се визуализират и различията между европейските държави са картографирани по 300 показатели. Това дава полезни съпоставки, които не целят заклеймяване на изоставащите, а как да се постигне напредък в политиките и да се развият положителните тенденции. Където има регистри и се следят данни, се провеждат адекватни политики и ваксинационното покритие се увеличава“, обясни Норберт Куспел от Европейската антиракова организация.

Марина Давидашвили – ръководител на отдел „Политики и изследвания“ на Европейски парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права, представи Политическия АТЛАС за превенция на HPV - заболяванията. В него 47 европейски държави са класирани по рейтинг съобразно 19 критерия, сред които достъп до ваксини, независимо от пол, и безплатен скрининг. „АТЛАСЪТ очертава ясна граница между Източна и Западна Европа. Водещи в борбата срещу HPV в Европа са Дания, Швеция и Финландия, а България е на 38-о място“, обясни Марина Давидашвили. 

Вероника Рибанска – ръководител на отдел „Изследвания и анализи в здравеопазването“ на Министерство на здравеопазването на Словакия, съобщи, че от 2023 г. 9-валентната ваксина е напълно реимбурсирана за момчета и момичета от 13 до 15 години, като е дадена възможност и на пропусналите тази ваксинация в предходните години да се ваксинират безплатно. В общините се организират отворени дни, в които хората могат да се ваксинират на място без да записват предварително час. В Словакия се хвалят с обучението по HPV и свързаните заболявания в гимназиите, благодарение на което учениците са много по-информирани от родителите си и им влияят във вземането на решение да ги ваксинират. В момента 46% от момичетата и 26% от момчетата в целевата група в Словакия са ваксинирани срещу HPV.

Третият панел акцентира върху справянето с трудностите пред ваксинирането срещу HPV в Югоизточна Европа, включително борбата за неутрална по пол ваксинация и срещу предразсъдъците и антиваксиналните настроения.

"Основните трудности са ограниченият достъп до ваксини, липсата на държавно финансиране, на национален имунизационен календар, лошата здравна култура на населението, дезинформацията, която бълват социалните медии, колебанието спрямо ваксините дори сред изпълнителите на медицинска помощ. По тези причини в 17-те държави от Югоизточна Европа и Централна Азия има 10 пъти по-висока смъртност от рак на маточната шийка (РМШ). В региона от РМШ умират 16 000 души всяка година и се новодиагностицират 32 000 души. Затова ваксинирането срещу HPV е наш приоритет №1, за да гарантираме здравето на следващото поколение“, обясни Тамар Хомасуридзе - регионален съветник по сексуално и репродуктивно здраве към Фонда на ООН за населението.

Доц. Ана Банко микробиолог и вирусолог от Белградския университет подчерта, че основният проблем с имунизирането не е от колебанията и съмненията на хората, а от това, че нямат знания, че не могат да свържат развитието на няколко вида рак с HPV инфекция и че с ваксина могат да се защитят от рак. От 2 години в Сърбия имаме програма за ваксиниране срещу HPV при момичета и момчета от 9 до 19 години, като постигнахме 7,3% ваксинално покритие, а в района на Белград – 10%“, сподели доц. Банко.

Диляна Дилкова от Национална мрежа на здравните медиатори разказа как работят съвместно с общопрактикуващите лекари: 

"Здравните медиатори са в постоянен контакт с джипитата, които им дават списъци на децата, подлежащи за ваксиниране срещу HPV. После медиаторите посещават многократно семействата, докато убедят родителите да ваксинират децата си".

Проф. Горан Димитров – вицепрезидент на Лекарския съюз на Северна Македония, обърна внимание на доказателствата за недостатъчната надеждност на ПАП-тестовете (цитонамазките), които много често са фалшиво отрицателни, и необходимостта да се заменят от ДНК тестове за HPV.

Проф. Мария Димитрова – фармакоикономист от Медицински университет София, обясни, че ДНК тестовете за HPV ще изместят цитонамазките в България, както предвижда Националния антираков план. Само че планът чака финансиране повече от година. 

"Някои политици смятат, че ДНК тестовете са много скъпи. Наше проучване обаче доказва тяхната икономическа целесъобразност и полза за общественото здраве. Когато се прави скрининг за РМШ, само от замяната на цитонамазките с ДНК тестове за HPV се спестяват 7 милиона лева. Защото вместо да се разболеят, да бъдат неработоспособни и с влошено качество на живот, жените прекарват години живот в добро качество.

Горица Докич – президент на Коалиция HPV на Сърбия, призова ваксинирането срещу HPV да стане задължително във всички държави в региона: "Ако не използваме масово ваксината срещу HPV, все едно държим ферари в гаража, без да го караме!".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна