Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти.
"Самото време е много объркано. Няма как животът, който водят да не се отрази по някакъв начин на тяхното психично състояние. От страна на лекарската позиция - ние нашата работа донякъде сме си я свършили, но когато пациентът е извън болничното заведение изпада в един вакуум, т.е. няма кой да се грижи за него.
Много често тези пациенти живеят сами или родителите им са възрастни хора и не полагат достатъчно грижи за тях. Грижите се състоят в даването редовно на лекарства и полагането на елементарни битови грижи.
От друга страна самите болни решават сами да си спрат лекарствата или мислят, че когато са се оправили след едномесечно лечение после вече не им са нужни повече лекарства. Често такива хора изпадат в тревожност и започват да компенсират с психоактивни вещества, с наркотици.
Те от своя страна също обострят психичното състояние на дадения човек. Когато спрат да взимат психотропни лекарства и използват наркотици, по-често се наблюдава влошаване на състоянието им, изпадат в кризи, с непредвидими последици, които наблюдаваме в обществото.
Само при доброволно желание от страна на пациентите ние можем да им помогнем, защото го има и другия момент - ние ги лекуваме 20-30 дни доброволно или принудително, но след изписването пациентите започват отново с наркотиците или с алкохола. Самият пациент не е осъзнал, че има проблем и трябва да спре да употребява такива психоактивни вещества.
Не знам кой и колко обяснява за тежката вреда от наркотиците, но и родителите не полагат никакви грижи, поне малко обяснение в семейството, психотерапия, социална помощ, подкрепа, за да не стига до използването на психотропни вещества.
Тийнейджърите, които използват вейп устройства, съдържащи упойващи вещества изпадат в криза на възрастта. Причината е, че искат да подражават на възрастните и на заобикалящото ги общество. Имат необходимост да се чувстват успешни и добре материално, което го постигат с използването именно на такива устройства и тяхното вредно съдържание. Тук пак е важна ролята на семейството, защото ако от ранните детски години на едно дете му се обяснява за вредата и последствията от наркотиците, то ще отхвърли употребата."
По думите на психиатъра д-р Георги Гребенаров не може да се говори за зависимост, по отношение на използването на разкрасителни процедури и на ботокс, защото те са свързани с вътрешната необходимост, човек да се чувства красив:
"Тук се сещам за родители, които по радостни поводи или при завършването на образованието на техните деца те подаряват процедури по лицето, силиконови гърди. Семейството не трябва да стимулира подобно поведение, а да го потиска. Липсата на духовност, стремежът към материалното водят до това", уточни експертът
Чуйте повече в интервюто.