След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project.
Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства.
Идеята му да покани Емануил Иванов се появи, след като той печели първа награда на конкурса "Феручио Бузони". Това е огромно постижение, защото конкурсът е известен с факта, че често първата награда не се присъжда.
С първите си 10 години, които отбеляза това лято, фестивалът Allegra се утвърди като водещо музикално събитие. Екипът му успява да осигури на родната публика не само най-доброто на класическата музикална сцена, като изпълнители и диригенти, но и предизвиквателства към аудиторията с амбициозни формати, които събират виртуозите на музикална сцена с гениални композитори.
"Моето предизвикателство беше да измисля форма̀та. Амбициозен е проектът, в който петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – българския пианист с успешна световна кариера и признание – Емануил Иванов, в рамките на три вечери – два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и 12 февруари в залата на Централния военен клуб в столицата.
Един солист, три вечери, пет концерта" – сподели в разговор с Димитрина Кюркчиева в "Артефир" артистичната си концепция Петър Найденов. Чуйте звуковия файл.
9 февруари – Концерт за пиано N1и N3
10 февруари концерт за пиано N2 и N4 , в тези две вечери Емануил Иванов ще бъде акомпаниран от Струнен квинтет на Опера Цюрих.
12 февруари концерт за пиано N 5 Императорски ще бъде акомпаниран от Фестивалния оркестър "Алегра" с диригент, вече познатият на столичната публика Николас Паскѐ.