АЕЦ "Козлодуй" може да е най-подходящото място за развитие на изкуствен интелект и центрове за данни. Това заяви енергийният министър Жечо Станков. Темата стана актуална заради обявените намерения в САЩ центровете за данни да се захранват от ядрена енергия.
Според Жечо Станков предложението ще бъде актуално, защото ще се спази принципът да се произвежда електроенергия там, където е необходима:
"АЕЦ "Козлодуй" и областта около него е най- подходящото място за развитие на изкуствения интелект и за центрове за данни. От гледна точка на сигурност на доставките и цялостна сигурност. По тази причина ще започнем роудшоу към фирмите, за да може центърът за данни да бъдат изградени на българска територия".
Министърът припомни, че към двата хиляди мегавата на съществуващите ще има още два - по план също по 2000 мегавата. Към момента няма много данни как министерството ще търси инвеститори в дейта центрове. При положение, че точно преди пет години "Майкрософт" избра Гърция, а не България за центъра си за данни.
"Майкрософт" иска дори да използва енергия от новата технология за ядрен синтез. А плановете на милиардера Илон Мъск включват дейта център, който ще консумира енергия равна на само един блоковете ни АЕЦ "Козлодуй".
По света късата статистика показва, че IT компаниите са планирали използването на най- малко 60 малки модулни реактора,предимно в Индия и САЩ. Но Любо Минчев е един от основателите на IT компанията "Телелинк" обяснява, че Европа не трябва да тръгва по пътя на използването на изкопаемите горива за центровете за данни, а после да се стигне до модулните реактори:
"Не смятам, че малките модулни реактори ще бъдат допуснати близо до градовете ни, до центровете ни за данни. Прогнозата е обаче, че потреблението на ток от центровете за данни ще достигне 10% от енергията в света. Тази прогноза може да се промени след като излезе моделът „ДийпСийк“. Но ще има нарастващо търсене на капацитет. Затова въпросите за икономическата изгода от изграждането на решения по-близо до предприятията идва на дневен ред. И ние ще се опитаме да създадем едно такова решение за център за данни в нашата страна, което да се придържа към всички норми на декарбонизацията до 2030 г.".