Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще остане ли Албин Курти начело? В Косово гласуват на парламентарни избори

Настоящият министър-председател на Косово Албин Курти пристига в избирателната секция, за да гласува, Прищина, 9 февруари 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Премиерът Албин Курти и неговото Движение "Самоопределение" ("Ветевендосе") са фаворити за втори мандат начело на Косово след днешните парламентарни избори.  Интригата днес е дали те ще повторят резултата си от изборите преди четири години, когато спечелиха над 50%, или ще се наложи да съставят коалиция с някоя от другите партии. 

От изхода на вота, който приключва в 20:00 ч. българско време, ще зависи и в каква посока ще поемат отношенията между етнически албанци и сърби.
В близките часове ще стане ясно доколко косовските избиратели в страната подкрепят политиката на своя премиер за конфронтация с Белград и агресивно налагане на суверенитета на Прищина над общините със сръбско мнозинство в Северно Косово.
През цялата предизборна кампания премиерът Албин Курти и партията му "Самоопределение" изтъкваха заслугите си за разтуряне на сръбските институции в областта на север от река Ибър, отбелязва агенция АФП.
Откакто спечели мандата си през 2021 година с абсолютно мнозинство, Албин Курти установи контрол над северните гранични пунктове, принуди сърбите да напуснат местната полиция, затвори банковите клонове и пощенските служби, по които косовските сърби получаваха субсидии от Белград, и на практика постави извън закона сръбския динар.

Тези действия доведоха на моменти до остри кризи каквито бяха сблъсъците на сърбите в Звечан с миротворците от НАТО през 2023 годива и въоръженото стълкновение в Банска между сърби и косовската полиция. 

Конфронтационните действия на Прищина доведоха до финансови санкции от Европейската комисия, които според Ройтерс са стрували на Косово поне 150 милиона евро.

Днес партията "Сръбска листа" води кампанията си с лозунга за защита на правата на етническите сърби

Един от основните опоненти на Курти - Демократическата партия на Косово, гради кампанията си именно на обещания за подобряване на отношенията с Брюксел и влизане в НАТО.

Другата опозиционна партия - Демократическият съюз на Косово, акцентира върху неотложната нужда за увеличаване на доходите на работещи и пенсионери.

Въпреки драстичното намаление на безработицата, след 4 години управление на партията "Самоопределение" Косово си остава една от най-бедните държави в Европа.

От 2011 година населението на страната е намаляло с 12 процента заради емиграцията.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени