Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения откриваме първата европейска столица на културата, която обединява градове в две държави – Нова Горица и Гориция (Италия).
По думите на проф. Людмил Димитров културата е жив организъм – невидим живот, паралелен на битовото съществуване.
"Много е важно да видиш как този организъм те приема. Атакуваш го с едно уважение, смиреност и с онова, което наричаме доверие. Когато спечелиш неговото доверие, той започва да те допуска", казва проф. Димитров.
Професорът, който у нас преподава руска литература от XIX век, заявява, че на словенски език са написани едни от най-хубавите неща за нас. Интересът на словенския народ към българите датира още от времето на възраждането и не стихва до днес.
В Словения съществува култ към светите братя Кирил и Методий и техни светилища са разпръснати из цялата страна. В центъра на Любляна се намира площад, кръстен на св. св. Кирил и Методий.
Словенците са били подвластни на чужди влияния векове наред, но не са се изгубили нито в австрийската, нито в сърбо-хърватската култура, изтъква проф. Димитров.
След края на Втората световна война градът Горица е разделен от граница – едната му част преминава към Италия. Тази разделителна линия съсипва много съдби и създава травми. Поредната "Берлинска стена" пада с влизането на Словения в ЕС и Шенген. Днес Нова Горица и Гориция са побратимени градове на границата между Словения и Италия. Това уникално трансгранично място е в основата на Европейската столица на културата за 2025 година.
В театъра в града през март 2024 се е състояла премиерата на спектакъла "Когато ние, мъртвите се пробудим" под режисурата на българския режисьор Стилиян Петров. На 23 юни тази година в рамките на платформата "Световен театър в София" представлението по текст на норвежкия драматург Хенрик Ибсен ще гостува у нас, съобщава проф. Димитров.
Целия разговор чуйте в звуковия файл: