В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната.
През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове.
През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу авторитарния шах Мохамед Реза Пахлави карат голяма част от военните да оттеглят подкрепата си за него. Шахът заминава за Съединените щати в средата на януари, а впоследствие в Иран се връща аятолах Хомейни - лидерът на една от опозиционните фракции.
Тя излиза на преден план след свалянето на монархията, като в Иран се установява шиитска Ислямска република, най-напред ръководена от Хомейни, а след смъртта му през 1989 година - от Али Хаменей.
Върховният лидер се определя от религиозен съвет, а най-високата избираема длъжност е тази на президента. Миналата година изборите в Иран бяха спечелени от реформатора Масуд Пезешкиян, който обеща ограничаване на строгите религиозни правила, предизвикали масовите демонстрации за права на жените преди две години, както и преговори със Запада.
При отбелязването на годишнината от революцията обаче Пезешкиян нападна САЩ и Израел, като припомни, че в първия му ден на поста след израелски въздушен удар в Техеран беше убит лидера на "Хамас" Исмаил Хания. По-късно през годината Тел Авив воюва и с друга проиранска групировка - ливанската "Хизбула".
"Те искат да убедят хората, че Иран е отслабен и сега е най-добрият момент да бъде ударен. Те обаче не са наясно, че под мъдрото ръководство на нашия върховен водач и с постоянната готовност на народа, ще отнесат тези свои блянове в гроба!", каза Масуд Пезешкиян.
Според него Доналд Тръмп иска да постави Иран на колене. След връщането си в Белия дом Тръмп възстанови политиката на максимален натиск над Техеран, обяви подготовка на нови санкции, но изрази надежда и за споразумение.
При предишния мандат на Тръмп Съединените щати елиминираха лидера на иранската революционна гвардия Касие Сюлеймани.
Публичните демонстрации по време на годишнината бяха озвучени от скандирания "Смърт на Америка" и "Смърт на Израел", познати още от протестите срещу шаха.