БСП се събира на 51-ви конгрес, на който се очаква да определи правилата за избор на нов председател. Часове преди заседанието министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов обяви, че няма да участва в надпреварата, въпреки че има номинации.
Още в началото на Конгреса трябва да бъдат избрани насоки за развитието на БСП, отчети за дейността на Националния съвет, на парламентарната група на БСП-ОЛ и на общопартийната контролна комисия.
Делегатите трябваше да гласуват и промени в устава на партията. Те ще решават как да се избира председателят на БСП - пряко или от конгреса.
В надпреварата за лидерския пост до момента се впускат 15 кандидати, които бяха допуснати от Централната комисия за провеждането на избора. Ако Конгресът реши да остане прекият избор за председател и той да се избира от социалистите, той трябва да се проведе на 23 февруари.
Дискусия ще има дали да бъде премахнато ограничението народен представител да няма право да бъде председател на партийната организация по всички нива и структури на БСП, както и дали да отпадне мярката социалисти, които са били 12 години депутати, повече да не могат да бъдат кандидати за народни представители.
На своето последно заседание, Националният съвет на БСП излезе с предложение до Конгреса да бъде отменен прекият избор за лидер. Пленумът отмени и забраните, свързани с мандатността.
Всички гласувани от Националния съвет промени в устава подлежат на ревизия от конгреса,
Сили ще премерят няколко членове на сегашното ръководство на БСП - и.д. председателят Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов и Кристиан Вигенин. Първите двама са министри в коалиционния кабинет с ГЕРБ и "Има такъв народ", а третият е евродепутат. В състезанието се впускат още бившият лидер и премиер Сергей Станишев, както и двама бивши председатели на софийската организация на БСП -Калоян Паргов и Румен Овчаров.
Този конгрес се провежда след поредица от парламентарни избори, при които БСП устойчиво се сриваше надолу. Делегатите се събират във време, когато Левицата не просто влезе в управлението, но е с партии, с които няма идеологическа близост - ГЕРБ и ИТН. Президентът Георги Първанов защити участието на червените в правителството, но един от кандидатите за лидерския пост - Сергей Станишев - нарече този ход “срамен”.
В конгресната зала със сигурност ще се постави и въпросът за мястото на председателя в партията. В БСП има разделение по въпроса дали може да се прави избор на председател по устав, който не е надлежно регистриран в съда.