Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Д-р Александър Канчелов: За първи път виждаме ясна политическа заявка

Д-р Александър Канчелов
Снимка: klinikakanchelov.com

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата

Децата между 13 и 15 години насочват вниманието си към новите тютюневи изделия. 10,8 от тях пушат електронни цигари и почти 17% пушат наргиле.

Тенденциозно намалява долната възрастова граница за консумация на алкохол, като 62,6% от децата между 10 и 19 години са опитвали алкохол – съществена разлика между половете няма.

Държавата ще се бори с разпространението на наркотици и упойващи вещества сред подрастващите, като се предвиждат законодателни промени за засилване контрола и превенцията. Това стана ясно след свикания от президента Румен Радев КСНК  по темата за рисковете и заплахите, произтичащи от разпространението на наркотици и опиати.

В началото на седмицата се състоя и кръгла маса, организирана от председателя на НС Наталия Киселова, засягаща актуалното  състояние на националната политика по отношение разпространението и употребата на наркотични вещества.

Рисковете и заплахите, произтичащи от разпространението на наркотици и опиати сред подрастващите и от злоупотребата с тях, коментира д-р Александър Канчелов, психиатър, експерт по зависимости и член на борда на директорите на Асоциация за лечение на опиева зависимост.

Тенденциите са обезпокояващи, но повече от 10 години експертите наблюдават пълно затишие в тази област. Това, по думите на д-р Канчелов, е време, в което едно дете от 5-годишно става 15-годишно и формира възгледите си за света. Сегашните тийнейджъри са израснали насред атрактивни реклами на наркотични вещества.

Прекрачи ли се отвъд въздържанието, много по-лесно човек се насочва и към твърдите наркотици и става зависим, подчертава д-р Канчелов.

Според експерта от момента на поява на хероина 90-те години на ХIХ век досега нагласите в обществото и здравната политика са преминали през показателна промяна. Започнало се е с ужаса от това, че 15-годишни деца умират от свръхдоза хероин при липса на превантивни и лечебни структури. В отговор са развита мрежа от такива структури, но тя е политически неглижирана. По думите на д-р Канчелов е притъпено вниманието както на гражданското общество, така и на институциите и политическите сили. Хората са привикнали с мисълта, че дрогата е навсякъде, а организираната престъпност се е превърнала в "емблема за успех".

"За първи път виждаме ясна политическа заявка", изтъква д-р Канчелов.

Често срещано е твърдението, че превенцията е по-важна от лечението. "Каква превенция обаче? Как се прави това, какво мотивира човешките решения и избори? Дали е достатъчно да отидеш в едно училище и да разкажеш на децата колко са лоши наркотиците?", пита експертът.

Според д-р Канчелов в глобален мащаб кампании, в които рок и поп звезди се събират на една сцена под слоган "Не на дрогата", нямат дългосрочен ефект, а напротив.

"Не трябва да се заблуждаваме, че с кампанийни и простовати подходи можем да решим този проблем на национално ниво. Той не е решен и на глобално ниво, защото е комплексен", заявява гостът.  

Д-р Канчелов подчертава, че вече не определя въпросните вещества като "психоактивни", "адиктивни", "наркотични", "забранени", а си служи с думата "увреждащи" – такива, които променят съзнанието, активират центъра на удоволствието, стават привлекателни и водят до зависимост.

Вейповете са рекламирани като безопасни и безвредни. В действителност те са по-малко вредни, но това ги прави по-опасни, защото лесно отварят вратата на употребата и пристрастяването.

36 нови психоактивни вещества са идентифицирани в България през 2024 година в най-различни форми. Необходима е прагматична национална политика по този въпрос и от нея зависи формирането на едно цяло поколение, подчертава д-р Канчелов.

Гостът не дава еднозначен отговор на въпроса дали вейповете трябва да бъдат изцяло забранени. Тютюнът и алкохолът са разрешени, а те са най-големите убийци в света, изтъква д-р Канчелов, според когото от гледна точка на общественото здраве допускането на реклама и разпространението на вейпове сред подрастващите ще нанесе огромна вреда върху младото поколение.

На телефонната линия на предаването се включва психологът Сирма Георгиева с отговор на въпроса защо Българската асоциация на специалистите по зависимости изпрати отворено писмо до НС срещу одобрената на първо четене пълна забрана на вейп устройствата.

Георгиева изтъква като главен аргумент факта, че вейповете се използват като алтернатива на тютюнопушенето. Тази тяхна функция, по думите на председателя на Асоциацията, трябва да се разграничи от вейпове като метод за разпространение на психоактивни вещества.

Вейповете са по-малко вредни от традиционните цигари и намаляват вредите от тютюнопушенето, като помагат на хора с никотинова зависимост да преминат към по-безвредни методи, подчертава Георгиева.

Според психолога трябва да бъде премахната тяхната атрактивност, изразена в сладки вкусове, шарени опаковки, картинки и реклама, която уж е забранена, но се разпространява нескрито в търговската мрежа.

Нужни са още информационни кампании и мерки за контролиране на съдържанието на течността във вейпинг устройствата, допълва Георгиева.

Д-р Канчелов коментира изразената позиция: "Не можем да си позволим илюзията, че едно законодателно решение ще промени картината въобще. Основната тема трябва да бъдат общественият и личен здравен интерес и опазването на младите хора."

По думите на експерта няма данни, че именно вейп устройствата имат заслуга в борбата с тютюнопушенето.

Темите на лечението трябва да бъдат прецизирани, казва още д-р Канчелов и подчертава, че съществува широк спектър от наркотични вещества и живеем в епохата на синтетичните опиати, сред които най-страшен е фентанилът.

"Синтетичните опиати са по-достъпни, по-евтини, по-атрактивни, по-скрити, по-неясни, по-увреждащи, по-опасни и по-смъртоносни", категоричен е гостът.

По думите на д-р Канчелов в САЩ върлува небивала и ужасяваща епидемия от смърт поради употреба на синтетични наркотици. Фентанилът е силно пристрастяващ и може да има смъртоносен ефект – дори в минимални количества. Дозирането му е много по-трудно от това на хероина.

"От две години при нас виждаме рязко увеличение смъртните случаи от предозиране, което се дължи на фентанил. Тези случаи останаха скрити, но ги има. Наркотичните субстанции, които се предлагат, се смесват активно с фентанил, без потребителите да знаят това", заявява д-р Канчелов.

Държавата ще ограничи значително разпространението, като спре да подхожда с безразличие и толерантност към проблема, по думите на госта. Рекламата на вейп устройства трябва да спре с цел превенция.

Пред лечението от зависимости има стена от обезверяване и незнание, казва д-р Канчелов и пояснява, че Националната мрежа от метадонови центрове, които лекуват опиеви зависимости, не работи с пълния си капацитет и се нуждае от още подкрепа.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна