author: Veneta Nikollova

Çfarë dimë për strukturat megalitike të malit Sërnena Sredna Gora?

“Porta Diellore”, “Gurët e Pingultë”, “Shenjtërorja e Jargavanit”, “Veza e Kuçedrës” ... - të gjithë këta janë emra të megaliteve trake të shpërndara në malin Sërnena Sredna Gora. Disa nga këto objekte të lashta janë eksploruar dhe tashmë janë të..

29.01.23 14:35 |

Turizmi me kroçera, adrenalina e lartë, opera mes shkëmbinjve – Bellogradçiku pret një vit të suksesshëm 2023

83 mijë bullgarë dhe 18 mijë mysafirë të huaj ka pritur Bellogradçiku gjatë vitit 2022, me të cilën qyteti piktoresk veriperëndimor pothuajse arriti vitin e suksesshëm turistik 2019, mësojmë nga nënkryetari i bashkisë Rosen Mlladenov. Gjithashtu,..

24.01.23 18:14 |
Foto: Arkivi personal i Petër Kërxhillovit

Në dhjetor 1896, Sofja u ndriçua për herë të parë nga rrezet e një kinematografi

Në një mbrëmje të ftohtë të dhjetorit të vitit 1896, publiku i Sofjes ra në heshtje në sallonin e hotel “Maqedonia”. Sapo kishte përfunduar një seancë hipnotike nga ndonjë Prof. Melinson, i cili prezantohej si “profesor i fizikës”. I huaji..

23.01.23 07:15 |

5 pjata të njohura bullgare që mund t’ju duken ... të çuditshme

Kuzhina bullgare është një ndërthurje mes аtyre orientale dhe evropiane, prandaj mund të thuhet se është universale. Ushqimet më të njohura vendase si byreku, sallata e shopëve, qebapi, qoftet, ljutenica etj., pëlqehen pothuajse nga të gjithë. Por..

10.01.23 07:15 |
The Thracian sanctuaries are located in the most beautiful parts of the Sarnena Sredna Gora Mountain.

The mystery of the megalithic structures of Sarnena Sredna Gora Mountain

The Sun Gate, the Vertical Slabs, The Lilac Sanctuary, The Dragon's Egg are all names of Thracian megaliths scattered in Sarnena Sredna Gora Mountain.  Some of these ancient structures have been explored and are now accessible thanks to..

09.01.23 16:58 |

I paparashikueshëm, kaotik, por i suksesshëm – viti turistik 2022

Para dhe pas pandemisë, kjo është mënyra me të cilën ne vazhdojmë të përcaktojmë nëse viti turistik ka qenë i suksesshëm apo jo. Viti 2019, një vit para Covid-19, konsiderohet si një nga më produktivët në industri. Por çfarë ndodhi në vitin aktual..

29.12.22 14:30 |

Kaosi politik dhe reforma e vështirësuar - pse nxënësit tanë janë në fund të renditjes evropiane

Studentët bullgarë po mbeten seriozisht prapa bashkëmoshatarëve të tyre evropianë, paralajmëron studimi i radhës i jashtëm. Gati 50% e të rinjve në vendin tonë të moshës 16-19 vjeç nuk kanë aftësitë bazë për të mësuar në mjedisin digjital , sipas..

28.12.22 13:05 |

Imaginea copilului prin prisma artei socialiste

O expoziție mai puțin obișnuită din punct de vedere al tematicii, poate fi vizitată la Muzeul de Artă din Perioada Socialistă, din Sofia. Expoziția "Copilul în arta socialismului" cuprinde aproximativ 90 de lucrări de pictură, grafică și sculptură ale..

26.12.22 14:24 |

Dr. Pajam Forgani nga Australia – Bullgaria është një tokë shpirtërore, por mungon solidariteti dhe besimi

Dr. Pajam Forgani /Payam Forghani/ ka lindur 26 vjet më parë pranë ... Antarktidës, ose më saktë në qytetin Hobart në ishullin Tasmania - pjesa më jugore e Australisë. Pas mbarimit të shkollës së mesme në Canberra, i riu Pajami aplikoi për..

19.12.22 07:15 |

Na pret një sezon dimëror "i nxehtë", i kombinuar me inflacion të pandërprerë

Aktualisht rezervimet për vendpushimet tona dimërore po shkojnë shumë mirë dhe ndihet optimizëm në degën turistike. Bullgaria po përgatitet të mirëpresë afro 1.2 milionë të huaj deri në fund të marsit 2023, parashikon Instituti për Analiza dhe..

15.12.22 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна