Eмисия новини
от 17.00 часа

Ngjarjet me adresë ballkanike

Turqia i përgjigjet SHBA-së me rritjen e pranisë ushtarake në Qipro Turqia do të rrisë praninë e saj ushtarake në Qipro dhe do të furnizojë pjesën veriore të ishullit me armët e nevojshme për të mbrojtur interesat e turqve qipriotë. Këtë..

30.09.22 12:26 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kompani amerikane po tregojnë interes për projektet energjetike në Serbi Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç , gjatë vizitës së tij në SHBA, për të marrë pjesë në seancën vjetore të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të..

23.09.22 13:38 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Do të studiohet krijimi i një linje ajrore Brashov-Burgas Marrëveshja e partneritetit mes qyteteve Burgas dhe Brashov nga viti 2017 duhet të përmbushet me përmbajtje konkrete. Për këtë ranë dakord në një forum biznesi në Brashov..

16.09.22 14:08 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Tirana ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Teheranin Shqipëria ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin, deklaroi kryeministri Edi Rama . Ai e akuzoi republikën islamike për kryerjen e një sulmi kibernetik në shkallë të gjerë..

09.09.22 14:25 |
Жозеп Борел

Ngjarjet me adresë ballkanike

Beogradi dhe Prishtina ranë dakord për dokumentet e identitetit Serbia dhe Kosova arritën një marrëveshje për të lejuar qytetarët e tyre të udhëtojnë lirshëm vetëm me dokumente kombëtare identiteti. Kështu ka bërë..

02.09.22 14:05 |

Tempulli Monument “Shën Aleksandër Nevski” kremton festën e tij verore

Më 30 gusht Kisha Ortodokse nderon ditën e Patriarkut të Kostandinopojës Shën Aleksandër dhe Kisha Ortodokse Bullgare kremton transferimin e lipsaneve të Shën Princi Aleksandër Nevski. Më 30 gusht të vitit 1724 Perandori rus Petër I..

30.08.22 11:15 |

Bullgaria arriti marrëveshje për dyfishimin e kapacitetit përmes terminalit LNG në Aleksandrupolis

“U arrit një marrëveshje në parim për të dyfishuar kapacitetin që ka Bullgaria në terminalin LNG që po ndërtohet në Aleksandrupolis.” Këtë e deklaroi Ministri i Energjetikës Rosen Hristov, pasi ai dhe Presidenti Rumen Radev diskutuan me..

29.08.22 15:54 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Po afron 1 shtatori, Serbia dhe Kosova ende po kërkojnë zgjidhje për mosmarrëveshjet e tyre Kërkimi për zgjidhjen e mosmarrëveshjes ndërmjet Serbisë dhe Kosovës vazhdon, duke prekur dhjetëra mijëra serbë të Kosovës, të cilët më 1..

26.08.22 14:04 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Bujar Osmani: Republika e Maqedonisë së Veriut duhet të ndryshojë kushtetutën nëse dëshiron të anëtarësohet në BE Republika e Maqedonisë së Veriut ka filluar negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por për të ecur përpara..

19.08.22 14:00 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia është një fuqi ushtarake rajonale Sipas raportit vjetor të sajtit ushtarak amerikan Global Firepower Serbia disponon forcën më të maаhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor. Sipas 50 kritereve ushtria serbe renditet e 61-ta në botë dhe..

12.08.22 15:02 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера