Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev: Dërgimi i trupave nga një vend i NATO-s në Ukrainë do të thotë një konflikt global

Pa siguri në Ballkanin Perëndimor, nuk mund të ketë siguri në Evropë

Foto: BTA

Në një konferencë të përbashkët me Presidenten e Sllovenisë, Nataša Pirc Musar, e cila ndodhet për një vizitë zyrtare në Bullgari, Presidenti Rumen Radev komentoi një deklaratë të presidentit francez Emmanuel Macron më 26 shkurt në një konferencë ndërkombëtare në mbështetje të Ukrainës në Paris se dërgimi i trupave tokësore perëndimore në Ukrainë nuk duhet të ndalet në të ardhmen.

“Dërgimi, edhe në bazë të një marrëveshjeje dypalëshe, i trupave nga pala e NATO-s në Ukrainë do të thotë një konflikt global”, paralajmëroi Radev. Ai deklaroi gjithashtu se pret që kryeministri bullgar Nikollaj Denkov të japë sqarime për deklaratën e tij për "gatishmërinë për një marrëveshje dypalëshe të sigurisë midis Ukrainës dhe Bullgarisë". Sipas Radev, Ukraina nuk mund të lihet vetëm, por as nuk duhet të lejohen veprime të pamatura që çojnë në një konflikt ushtarak global.

Në takimin mes presidentit bullgar dhe Nataša Pirc Musar u diskutua për rreziqet me të cilat përballet rajoni për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë, presioni i shtuar migrator, kriza energjetike etj. Të dy presidentët theksuan se Bullgaria dhe Sllovenia janë në të dyja anët e Ballkanit Perëndimor dhe janë të përkushtuara të punojnë për stabilitetin në rajon. Ata theksuan se nuk mund të ketë siguri në Evropë pa stabilitet në Ballkanin Perëndimor.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

GERB i bëri thirrje PP-DB dhe DPS të marrin përgjegjësinë për qeverinë e përkohshme

Filozofia e Kushtetutës u bë ashtu, që tri partitë GERB-SDS, "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) të mbajnë përgjegjësinë për zgjedhjen e një qeverie të përkohshme. Kolegët të mos..

botuar më 24-04-17 11.26.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania po përpiqet të kufizojë bixhozin Parlamenti rumun miratoi një ligj që ndalon sallat e lojërave të fatit në vendbanimet me deri në 15 000 banorë, njoftoi Digi24. Ky është një kompromis në krahasim me projektin fillestar ambicioz të..

botuar më 24-04-12 1.19.MD

Nën 40% janë ata që dëshirojnë të votojnë për parlamentin evropian dhe atë kombëtar

37.4% e bullgarëve do të votonin në zgjedhjet parlamentare nëse ato do të mbaheshin në fillim të prillit. 34.2 për qind do të merrnin pjesë në zgjedhjet për eurodeputetë, sipas një sondazhi përfaqësues të “Gallup International Balkan”, të kryer për..

botuar më 24-04-12 9.43.PD