Eмисия новини
от 18.00 часа

Pavarësia e Bullgarisë – një prej fitoreve të mëdha në historinë e diplomacisë bullgare

Gjatë vitit 2020 mbushen 112 vjet nga shpallja e Pavarësisë së Bullgarisë. Ngjarja ka një rëndësi shumë të madhe, sepse u vë fund luftërave çlirimtare të bullgarëve kundër zgjedhës pesëshekullore turke. Lufta Ruso-Turke që nga viti 1877-1878 çoi deri..

22.09.20 06:05 |
Presidenti Rumen Radev në Plovdiv me rastin e festës së Bashkimit të Bullgarisë

Dita e Bashkimit u shënua me festime modeste për shkak të Covid-19

Në Sofje përvjetori i 135-të i Bashkimit të Bullgarisë u shënua me një ndërrim solemn të rojës së nderit dhe një ceremoni modeste para Mauzoleut-Eshtore të princit Aleksandër I Batenberg. Për shkak të Covid-19 nuk kishte ceremoni..

06.09.20 21:09 |

Dita e 60 e protestave kalon nën shenjën e festës kombëtare

Protestat me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit po vazhdojnë nën shenjën e festës kombëtare të Bullgarisë – Bashkimi. Para një reporteri të BNR-së një nga organizatorët e protestës shpalli se “ky është bashkimi i ri i..

06.09.20 17:57 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev dhe Kryeministri Bojko Borisov përshëndetën bullgarët me rastin e festës kombëtare

Me rastin e përvjetorit të 135 të shpalljes së Bashkimit të Principatës së Bullgarisë dhe të Rumelisë Lindore Presidenti Rumen Radev nënvizoi para gazetarëve se “mësimi historik i kësaj ngjarjeje është se ndryshimi drejt më së mirës është i..

06.09.20 13:41 |

Në qytetin e Plovdivit përsëri do të rikrijojnë ngjarjet të cilat kanë çuar deri tek Bashkimi

Kaluan 135 vjet nga data e lavdishme 6 shtator 1885. Vite, në të cilat pavarësisht nga vështirësitë në historinë e saj të mëtejshme, Bullgaria mundi të ruajë sovranitetin e vet si një shtet i bashkuar dhe i pavarur. Pas fundit të Luftës Çlirimtare..

06.09.20 04:00 |

Bullgaria feston 135 vjet nga Bashkimi i saj

Më 6 shtator vendi ynë shënon 135 vjet nga Bashkimi i Principatës së Bullgarisë me Rumelinë Lindore – një krahinë autonome në kuadrin e Perandorisë Osmane. Në fakt parahistoria e kësaj ngjarjeje kaq të rëndësishme për bullgarët filloi që në 1878 –..

06.09.20 03:15 |

Qyteti i Bashkimit anuloi festimet për shkak të Covid-19

Për herë të parë qyteti Sëedinenie (Bashkimi) (para vitit 1969 Goljamo Konare), nga ku ka filluar marshimi i madh, i cili çoi deri tek Bashkimi i Bullgarisë në vitin 1885, anuloi festimet. Në prani të këshilltarëve bashkiakë vetëm u ngritën..

05.09.20 16:16 |

Plovdivi e pret përvjetorin e 135 të Bashkimit me flamuj të rinj

Në vigjilje të përvjetorit të 135-të të Bashkimit të Bullgarisë tek 5 nga hyrjet e qytetit të Plovdivit, si dhe në vende të tjera simbolike do të valëviten 400 flamuj të rinj – 200 kombëtare dhe 200 të Plovdivit. Flamujt rinovohen dy herë..

05.09.20 11:33 |
Ekspozita “Rilindja Bullgare” në rrugën “Canko Llavrenov” në Plovdivin e Vjetër

Plovdivi pret festën e vet me një program të pasur kulturor

Bashkimi i Bullgarisë, të cilin e shënojmë më 6 shtator, është gjithashtu festë e qytetit të dytë për nga madhësia në Bullgari Plovdiv. Tradicionalisht festimet në “Kryeqytetin e Bashkimit” do të fillojnë me një meshë të shërbyer nga Mitropoliti i..

05.09.20 04:10 |
“Shpallja e Bashkimit”, piktori Atanas Zhekov

Qyteti Plovdiv ruan kujtimin për ditën e lavdishme të Bashkimit në një ekspozitë të posaçme

Katër muaj pas Çlirimit të Bullgarisë nga sundimi osman dhe nënshkrimit të Traktatit të Paqes të Shën-Stefanit, Kongresi i Berlinit nga periudha qershor-korrik 1878 minoi shpresat e bullgarëve për krijimin e një shteti më vete në kuadrin e etnosit..

06.09.19 08:00 |
Всички новини: днес | вчера